RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Były pracownik irańskiego resortu obrony stracony za szpiegostwo

Prcownik resortu obrony sprzedał CIA informacje na temat irańskiego programu rakietowego (fot. PAP/EPA/THAIER AL-SUDANI, zdjęcie ilustracyjne)

Były pracownik irańskiego ministerstwa obrony, skazany za szpiegostwo na rzecz amerykańskiego wywiadu CIA, został stracony w Iranie w zeszłym tygodniu – poinformował rzecznik wymiaru sprawiedliwości tego kraju Gholamhosejn Esmail.

Pracownik niemieckiego centrum prasowego rządu podejrzany o szpiegostwo na rzecz Egiptu

Jeden z pracowników centrum prasowego niemieckiego rządu podejrzany jest o szpiegostwo na rzecz egipskiego wywiadu – poinformował dziennik „Bild”,...

zobacz więcej

Reza Asgari, który pracował w departamencie ds. badań kosmicznych ministerstwa obrony, sprzedał CIA informacje na temat irańskiego programu rakietowego – sprecyzował.

Asgari pracował w resorcie przez wiele lat i przeszedł na emeryturę około czterech lat temu.

Jak poinformował rzecznik, urzędnik otrzymał duże sumy pieniędzy od Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) „po przejściu na emeryturę, sprzedając im (Amerykanom) informacje o naszych pociskach”. – Został zidentyfikowany, osądzony i skazany na śmierć – dodał Esmail.

Rzecznik oświadczył również, że kara śmierci, na którą w czerwcu skazano za szpiegostwo innego Irańczyka, Mahmuda Musawiego Madżda, również powinna zostać wykonana. Madżd został skazany za dostarczanie Stanom Zjednoczonym i Izraelowi informacji o miejscach pobytu zabitego w styczniu tego roku irańskiego generała Kasema Sulejmaniego.

Był on dowódcą elitarnej jednostki wojskowej Al-Kuds należącej do Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, uważanym za drugą osobę w państwie. Zginął 3 stycznia w amerykańskim ataku dronów w stolicy Iraku, Bagdadzie.

Dyrektor FBI: Otwieramy nowe śledztwo w sprawie Chin średnio co 10 godzin

Kontrwywiad FBI średnio co 10 godzin otwiera nowe śledztwo w sprawie Chin – powiedział dyrektor FBI Christopher Wray. W swoim przemówieniu w think...

zobacz więcej

Waszyngton oskarżał Sulejmaniego o zorganizowanie ataków na bazy USA w Iraku, które zostały przeprowadzone przez proirańskie grupy paramilitarne. Po zabiciu popularnego generała Iran odpowiedział atakiem rakietowym na bazę Ain al-Asad w Iraku, gdzie 8 stycznia stacjonowały siły USA. Żaden żołnierz amerykański nie został zabity, jednak u ponad setki zdiagnozowano później urazowe uszkodzenie mózgu (TBI).

Z kolei w lutym tego roku władze w Teheranie poinformowały o wydaniu wyroku śmierci na Amira Rahimpura, innego Irańczyka skazanego za „próbę przekazania (CIA) informacji o programie (nuklearnym) kraju”.

W lipcu 2019 r. Iran ogłosił, że w ramach operacji rozbicia „siatki szpiegowskiej” CIA w kraju aresztowano 17 Irańczyków, a kilku z nich zostało skazanych na śmierć. Waszyngton nazwał te informacje „całkowicie fałszywymi”.

źródło:

Zobacz więcej