RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Czeski minister zdrowia: Nie planujemy zamknięcia granic dla pracowników z Polski

Zakażenia SARS-CoV-2 wśród pracowników transgranicznych ujawniły obowiązkowe testy (fot. Lukas Kabon/Anadolu Agency via Getty Images)

Rząd Czech nie planuje obecnie zamknięcia granic dla pracowników z Polski, którzy przyjeżdżają do firm w kraju (województwie) morawsko-śląskim – powiedział minister zdrowia Adam Vojtiech. Zakażenia SARS-CoV-2 wśród pracowników transgranicznych ujawniły obowiązkowe testy.

Kamera termowizyjna namierzyła nielegalnych imigrantów

Chcieli dostać się do Niemiec, zamiast tego wrócą na Ukrainę. Straż graniczna zatrzymała w Bieszczadach trzech obywateli Turcji.

zobacz więcej

Polacy są m.in. wśród zakażonych 23 pracowników firmy Varroc Lighting Systems z Nowego Jiczyna na wschodzie Czech.

– Gdy popatrzymy na dane z województwa śląskiego (w Polsce), to sytuacja jest tam dużo lepsza niż przed dwoma miesiącami. Będziemy to w dalszym ciągu obserwować, bo ryzyko istnieje – powiedział Vojtiech dziennikarzom.

Od miesiąca wszyscy pracodawcy w kraju morawsko-śląskim raz na dwa tygodnie muszą wymagać od pracowników z zagranicy poddania się testom na obecność koronawirusa. Testy te wykazały zakażenia wśród Polaków oraz Słowaków.

Według nieoficjalnych informacji czeskie służby epidemiologiczne przekazały do Polski prośby o przeprowadzenie wywiadów i ustalenie ewentualnych kontaktów w około 150 przypadkach. 1,5 tys. pracowników ma zostać poddanych badaniom przesiewowym.

Najwięcej zakażeń w regionie notuje się w powiecie karwińskim. Ogniska infekcji wykryto wśród górników z koncernu Kopalnie Ostrawsko-Karwińskie (OKD). Wśród pracowników prowadzone będą ponowne testy. Zdaniem epidemiologów sytuacja poprawia się i liczba nowych przypadków maleje.

Lokalne ognisko zakażeń epidemiolodzy wykryli też w kraju Wysoczyna w południowej części Czech. W Igławie będzie wprowadzony ponowny obowiązek noszenia maseczek w środkach transportu, sklepach i budynkach użyteczności publicznej oraz w zakładach usługowych. Wstrzymano odwiedziny w szpitalach i ośrodkach opieki społecznej.

źródło:

Zobacz więcej