RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kolejna próba przymusowego odebrania czteroletniej Ines

Sprawa czterolatki wciąż się nie zakończyła (fot. Ute Grabowsky/Photothek via Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)

Po raz trzeci doszło do próby przymusowego odebrania czteroletniej dziewczynki, co do której toczy się spór sądowy między ojcem z Belgii a jej bliskimi z Polski; kurator odstąpił od czynności – poinformował wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

Ines przez weekend w polskiej rodzinie. Czterolatka miała być oddana ojcu z Maroka

Czteroletnia dziewczynka, która zgodnie z wyrokami sądów ma być oddana ojcu w Belgii, przez weekend zostanie z polską rodziną w Radomiu –...

zobacz więcej

„Ile razy jeszcze sąd w Katowicach będzie testował psychikę dziecka?!” – napisał na Twitterze wiceszef MS.

Czteroletnia Ines urodziła się w Polsce. Niedługo po narodzinach jej matka wyjechała z nią do Belgii, gdzie mieszkał jej partner i ojciec dziecka. Para rozstała się, kiedy dziewczynka miała rok. Kobieta wróciła z dzieckiem do Polski.

W listopadzie zeszłego roku nagle zmarła. Dzień wcześniej sąd belgijski przyznał wyłączną opiekę rodzicielską ojcu. Opiekę nad dzieckiem przejęła jednak babcia dziecka i tak jest do tej pory. Ojciec domaga się przekazania mu córki.

Kluczowe w sprawie Ines jest orzeczenie sądu w Brukseli z 21 listopada 2017 r., który wydał nakaz natychmiastowego powrotu dziecka do Belgii. Na jego podstawie w styczniu 2018 r. katowicki sąd nakazał matce wydanie córki. Postanowienie to uprawomocniło się w połowie czerwca tego samego roku – apelację matki i prokuratora oddalił Sąd Okręgowy w Katowicach.

Późniejszy wniosek babci dziecka o ustanowienie jej dla dziewczynki rodziną zastępczą został odrzucony przez katowicki sąd w listopadzie 2019 r. z uwagi na brak jurysdykcji krajowej, tamto postanowienie nie jest prawomocne.

W czerwcu tego roku Sąd Rejonowy Katowice-Zachód oddalił wnioski prokuratury i Rzecznika Praw Dziecka o natychmiastowe wstrzymanie wykonania orzeczenia sądu dotyczącego odebrania dziecka babci i przekazania go ojcu.

Wcześniej doszło do dwóch nieudanych prób przekazania dziewczynki jej ojcu. Dziecko miało być odebrane na podstawie postanowienia radomskiego sądu, który wydał je w drodze pomocy prawnej udzielonej sądowi w Katowicach. Kurator jednak dwukrotnie odstąpił od czynności.

źródło:

Zobacz więcej