RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Zmarł ks. Bronisław Piasecki, kapelan i świadek ostatnich lat życia kard. Wyszyńskiego

Ksiądz Bronisław Piasecki urodził się w 1940 roku (fot. Twitter/ArchWarszawska)
Ksiądz Bronisław Piasecki urodził się w 1940 roku (fot. Twitter/ArchWarszawska)

Najnowsze

Popularne

Nie żyje osobisty sekretarz kardynała Stefana Wyszyńskiego, ks. prałat Bronisław Piasecki. – Był jednym z najpoważniejszych świadków ostatnich lat życia Prymasa Tysiąclecia – mówi portalowi tvp.info rzecznik Archidiecezji Warszawskiej ks. Przemysław Śliwiński.

Papież zatwierdził dekret beatyfikacyjny kard. Stefana Wyszyńskiego

Zaaprobowany dekret dotyczy cudu uzdrowienia przypisywanego wstawiennictwu Prymasa Tysiąclecia.

zobacz więcej

Informacje o śmierci kapłana nadeszły nad ranem z Włoch. Duchowny na stałe rezydował w warszawskiej parafii Najświętszego Zbawiciela, której do 2010 r. był proboszczem.

Ks. Bronisław Piasecki urodził się w 1940 r. Przyjął święcenia kapłańskie w wieku 23 lat, a doktorat zdobył w dziedzinie teologii moralnej.

W latach 1974-81 był osobistym sekretarzem kardynała Stefana Wyszyńskiego. Był dziekanem dziekanatu śródmiejskiego, a do 2010 r. proboszczem parafii Najświętszego Zbawiciela w Warszawie. Pełnił także funkcję wicepostulatora w trybunale beatyfikacyjnym sługi bożego kard. Stefana Wyszyńskiego.

O śmierci kapłana poinformował rzecznik Archidiecezji Warszawskiej ks. Przemysław Śliwiński. W rozmowie z portalem tvp.info przyznaje, że to smutna informacja także z uwagi na fakt, że dotyka pamięci również kard. Wyszyńskiego, na którego beatyfikację nadal czekamy, a która została przesunięta z powodu pandemii.

Pierwotnie beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego zaplanowano na niedzielę 7 czerwca; miała się odbyć na pl. Piłsudskiego w Warszawie.

– Ksiądz Bronisław Piasecki był jednym z najpoważniejszych świadków ostatnich lat życia Prymasa Tysiąclecia – mówi nam rzecznik.

Osobisty sekretarz ostatniemu okresowi życia i pracy kard. Wyszyńskiego poświecił książkę „Ostatnie dni Prymasa Tysiąclecia”. Wykorzystano w niej fragmenty osobistych notatek Wyszyńskiego, zatytułowanych „Pro memoria”, które zawierają m.in. jego testament czy liczne archiwalne zdjęcia. Opatrzono ją także wstępem trzech prymasów Polski.

W 2016 r. ukazało się pierwsze wydanie książki pt. „Prymas Wyszyński nieznany: ojciec duchowy widziany z bliska”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej