RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Kolejna zbrodnia separatystów w Donbasie. Nie żyje sanitariusz

Wojna na wschodzie Ukrainy trwa kolejny rok (fot. Wiki 2.0/teteria sonnna)
Wojna na wschodzie Ukrainy trwa kolejny rok (fot. Wiki 2.0/teteria sonnna)

Najnowsze

Popularne

Prorosyjscy separatyści w Donbasie ostrzelali trzech ukraińskich żołnierzy próbujących zabrać z pola walki ciało ukraińskiego żołnierza – poinformował sztab Operacji Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy. W ostrzale zginął ukraiński sanitariusz. Żołnierz, którego ciało miało być ewakuowane, zginął w poniedziałek w eksplozji niezidentyfikowanego ładunku wybuchowego w pobliżu miejscowości Zajcewe.

Wojna o wodę? Rosja znów może uderzyć

Mieszkańcy Krymu modlą się o deszcz. Przez ostatnie pół roku z nieba nie spadło prawie nic. Niektórzy rysują apokaliptyczną wizję pustynnego...

zobacz więcej

Sztab poinformował media, że po otrzymaniu potwierdzenia wstrzymania ognia prorosyjskich separatystów trzech wojskowych w białych kaskach i w rozpoznawalnym oznakowaniu służby medycznej wyruszyło po ciało żołnierza. Zostali ostrzelani, gdy od ciała dzieliło ich kilka metrów.

Podczas wycofywania się jeden z żołnierzy został ranny. Sanitariusz wojskowy zginął, kiedy próbował pomóc poszkodowanemu, a w ich stronę ponownie otworzono ogień. Ostrzał przeprowadzono przy użyciu granatników i wielkokalibrowych karabinów maszynowych – informuje sztab.

Jak podkreślono, zabicie sanitariusza, który był w umundurowaniu służby medycznej, „jest kolejnym świadectwem tego, że rosyjsko-okupacyjne pododdziały nawet nie zamierzają dotrzymywać żadnych międzynarodowo-prawnych norm”.

W poniedziałek rano sztab poinformował o śmierci dwóch ukraińskich wojskowych w Donbasie – na skutek ostrzału i w wyniku eksplozji ładunku wybuchowego.

Konflikt zbrojny w Donbasie wybuchł po zwycięstwie prozachodniej rewolucji w Kijowie, która doprowadziła do obalenia na początku 2014 roku ówczesnego prorosyjskiego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza. Wiosną 2014 roku wspierani przez Rosję rebelianci proklamowali w Donbasie dwie samozwańcze republiki – doniecką i ługańską.

Konflikt w tym regionie trwa do dziś i według szacunków ONZ (obejmujących dane od 2014 r. do końca października 2019 r.) kosztował dotąd życie około 13 tys. ludzi.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej