RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kolejna zbrodnia separatystów w Donbasie. Nie żyje sanitariusz

Wojna na wschodzie Ukrainy trwa kolejny rok (fot. Wiki 2.0/teteria sonnna)

Prorosyjscy separatyści w Donbasie ostrzelali trzech ukraińskich żołnierzy próbujących zabrać z pola walki ciało ukraińskiego żołnierza – poinformował sztab Operacji Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy. W ostrzale zginął ukraiński sanitariusz. Żołnierz, którego ciało miało być ewakuowane, zginął w poniedziałek w eksplozji niezidentyfikowanego ładunku wybuchowego w pobliżu miejscowości Zajcewe.

Wojna o wodę? Rosja znów może uderzyć

Mieszkańcy Krymu modlą się o deszcz. Przez ostatnie pół roku z nieba nie spadło prawie nic. Niektórzy rysują apokaliptyczną wizję pustynnego...

zobacz więcej

Sztab poinformował media, że po otrzymaniu potwierdzenia wstrzymania ognia prorosyjskich separatystów trzech wojskowych w białych kaskach i w rozpoznawalnym oznakowaniu służby medycznej wyruszyło po ciało żołnierza. Zostali ostrzelani, gdy od ciała dzieliło ich kilka metrów.

Podczas wycofywania się jeden z żołnierzy został ranny. Sanitariusz wojskowy zginął, kiedy próbował pomóc poszkodowanemu, a w ich stronę ponownie otworzono ogień. Ostrzał przeprowadzono przy użyciu granatników i wielkokalibrowych karabinów maszynowych – informuje sztab.

Jak podkreślono, zabicie sanitariusza, który był w umundurowaniu służby medycznej, „jest kolejnym świadectwem tego, że rosyjsko-okupacyjne pododdziały nawet nie zamierzają dotrzymywać żadnych międzynarodowo-prawnych norm”.

W poniedziałek rano sztab poinformował o śmierci dwóch ukraińskich wojskowych w Donbasie – na skutek ostrzału i w wyniku eksplozji ładunku wybuchowego.

Konflikt zbrojny w Donbasie wybuchł po zwycięstwie prozachodniej rewolucji w Kijowie, która doprowadziła do obalenia na początku 2014 roku ówczesnego prorosyjskiego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza. Wiosną 2014 roku wspierani przez Rosję rebelianci proklamowali w Donbasie dwie samozwańcze republiki – doniecką i ługańską.

Konflikt w tym regionie trwa do dziś i według szacunków ONZ (obejmujących dane od 2014 r. do końca października 2019 r.) kosztował dotąd życie około 13 tys. ludzi.

źródło:

Zobacz więcej