RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Złota karuzela” przyniosła vatsterom ponad miliony i areszt

Sprytni oszuści zdążyli wyludzić osiem milionów złotych, zanim odkryto ich przekręt (fot. TVP)

Ponad osiem milionów złotych podatku VAT wyłudził gang zajmujący się fikcyjnym obrotem blachą oraz granulatem złota bądź srebra. Prokuratura Regionalna w Lublinie oskarżyła o te przekręty 26 osób, którym zarzucono ponad 170 przestępstw.

Podżegał do pobicia lub oblania kwasem prokuratora. Jest wyrok

Na karę roku i ośmiu miesięcy więzienia wrocławski sąd skazał Andrzej N., oskarżonego o próbę podżegania do pobicia lub oblania kwasem prokurator...

zobacz więcej

Śledztwo w sprawie „złotej karuzeli” wszczęto w 2015 roku, dzięki ustaleniom kontrolerów UKS w Lublinie, którzy sprawdzali jedną z miejscowych firm jubilerskich. Jej właściciel przedstawił 112 faktur mających potwierdzać, że od stycznia 2014 do lutego 2015 roku kupił od sześciu dostawców z całego kraju złoto i srebro (blachę i granulat) o wartości ponad 54 milionów złotych.

W tym samym czasie firma miała sprzedać posiadane kruszce jednej z belgijskich firm za 12 milionów euro. Z tytułu tych transakcji firma jubilerska wystawiła łącznie 39 faktur dokumentujących wewnątrzwspólnotową dostawę ze stawką VAT 0 procent. Operacje zarówno kupna, jak i sprzedaży złota i srebra były jednak fikcyjne, a poświadczające je faktury sfałszowane. Służyły one do uzyskania zwrotu podatku VAT. Z ustaleń Prokuratury Regionalnej w Lublinie i funkcjonariuszy CBŚP wynika, że przedsiębiorca działał w tak zwanej karuzeli podatkowej, w której uczestniczyło oprócz niego jeszcze kilkanaście firm z terenu całego kraju. Oszustom udało się wyłudzić ponad 8 milionów złotych. Wypłatę kolejnych dwóch milionów zablokowała lubelska skarbówka.

W toku śledztwa 18 podejrzanych osób trafiło do aresztów, z czego sześć wciąż przebywa za kratami. Prokuraturze udało się zabezpieczyć majątki oskarżonych o wartości ponad 5,5 miliona złotych, w tym udziały w spółkach, nieruchomości i samochody.

Oskarżonym grozi do 15 lat więzienia.

źródło:
Zobacz więcej