RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Azjaci oszukali fiskusa na grube miliony

Oszustwa podatkowe przy sprowadzaniu towarów z Azji to zmora dla polskich służb (fot. TVP Info)

Białostockie „pezety” Prokuratury Krajowej oskarżyły obywateli Indii i Pakistanu o oszustwa podatkowe przy sprowadzaniu do Polski tekstyliów z krajów Dalekiego Wschodu. Biznesmeni prowadzący hurtownie z odzieżą mieli fałszować dokumenty, dzięki czemu „zaoszczędzili” na podatku VAT ponad 10 milionów złotych.

ABW rozbiła gang przemytników alkoholu

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego rozbiła gang przemytników alkoholu. Grupa zajmowała się też wyłudzeniami zwrotu VAT, praniem brydnych pieniędzy...

zobacz więcej

Śledztwo prowadzone przez Podlaski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej dotyczyło oszustw podatkowych związanych z obrotem wyrobami tekstylnymi z krajów Dalekiego Wschodu.

Pakistańczyk i Hindus byli właścicielami hurtowni odzieżowych na terenie Polski. Towar sprowadzali przez port w Hamburgu. Potem kontenery z ubraniami trafiały do firm Azjatów.

Biznesmeni mieli fałszować deklaracje VAT, zaniżając wartość sprowadzanego towaru. Z ustaleń prokuratury wynika, że w latach 2012-2014 „zaoszczędzili” dzięki oszustwom ponad 10,2 miliona złotych.

Cudzoziemcy zostali zatrzymani przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Prokurator białostockich „pezetów” oskarżył mężczyzn o poświadczanie nieprawdy w dokumentacji oraz popełnienie przestępstw skarbowych. Obu grozi do ośmiu lat więzienia.

źródło:
Zobacz więcej