RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wybory nie takie oczywiste. Nie brakowało niespodzianek

Wybory prezydenckie obfitowały w nieoczekiwane sytuacje. Redakcja programu „W tyle wizji” zwróciła uwagę, że przegrany w drugiej turze Rafał Trzaskowski otrzymał więcej głosów (10 018 263) niż Aleksander Kwaśniewski w 2000 roku, gdy wygrał już w pierwszej turze (9 485 224).

Gminy za Andrzejem Dudą, ale zdarzały się też remisy

Prezydent Andrzej Duda wygrał w II turze uzyskując ponad 10 mln 400 tys. głosów. O zwycięstwie przesądziło pół miliona głosów. O ile statystycznie...

zobacz więcejW całej Polsce nie brakowało ciekawych rozstrzygnięć. Rybnik, rodzinne miasto żony Trzaskowskiego Małgorzaty, opowiedziało się za Andrzejem Dudą, podczas gdy w Krakowie, z którego pochodzi obecny prezydent, więcej głosów otrzymał jego konkurent.

Imponujący wynik Duda uzyskał w miejscowości Wólka Ratajska na Lubelszczyźnie, gdzie zagłosowało na niego 97,27 proc. osób. Z kolei Trzaskowski uzyskał niemal 71 proc. głosów w Cisnej na Podkarpaciu, które od dawna jest matecznikiem Prawa i Sprawiedliwości.

W Końskich, gdzie odbyła się niepełna debata prezydencka przed drugą turą, wygrał urzędujący prezydent, zaś w Lesznie, gdzie swoją zorganizował sztab kandydata Koalicji Obywatelskiej, górą był Trzaskowski.

Wszystkich może natomiast cieszyć wysoka frekwencja – do urn poszło 68,18 proc. uprawnionych. W szkole podstawowej w Kłudnie w gminie Klwów na Mazowszu. zagłosowało aż 96,51 proc. osób.

źródło:
Zobacz więcej