RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Strajk i protesty lekarzy w Hiszpanii. Chodzi o zarządzanie w czasie pandemii

Głównym postulatem protestujących jest poprawa warunków ich pracy (fot. Jon Imanol Reino/NurPhoto via Getty Images)

Ponad tysiąc hiszpańskich lekarzy internistów wzięło udział w poniedziałkowej manifestacji w Madrycie przeciwko zarządzaniu epidemią koronawirusa przez regionalne władze. Głównym postulatem protestujących jest poprawa warunków ich pracy.

Koronawirus w Hiszpanii: Brakuje nawet kilkunastu tysięcy lekarzy

Hiszpańska Izba Lekarska (CGCOM) ogłosiła, że publiczna służba zdrowia w tym kraju potrzebuje od 6 tys. do 12 tys. nowych lekarzy przed...

zobacz więcej

  Podczas wiecu zorganizowanego przed siedzibą służb medycznych rządu wspólnoty autonomicznej Madrytu manifestanci zarzucali władzom regionu brak zainteresowania trudną sytuacją lokalnych lekarzy internistów.

Uczestnicy manifestacji przyszli na protest ubrani w fartuchy i kitle. Większość z protestujących używała tez masek ochronnych.

Organizatorzy protestu zapowiedzieli, że część internistów z aglomeracji Madrytu w poniedziałek rozpoczęła bezterminowy strajk.

Z szacunków władz medycznych Hiszpanii wynika, że z powodu zakażenia koronawirusem w całej Hiszpanii do początku lipca zachorowało 52 tys. lekarzy, pielęgniarek oraz innych pracowników służby zdrowia.

Z kolei izba Lekarska Hiszpanii (CGCOM) szacuje, że z powodu zachorowania na Covid-19 dotychczas w całym kraju zmarło ponad 100 pracowników służby zdrowia, a także pracowników aptek.

Według władz izby publiczna służba zdrowia w całej Hiszpanii potrzebuje od 6 tys. do 12 tys. nowych lekarzy przed spodziewanym na przełomie lata i jesieni nadejściem drugiej fali epidemii koronawirusa.

źródło:

Zobacz więcej