RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

WHO: Kryzys związany z koronawirusem może się znacząco pogorszyć

„Zbyt wiele krajów zmierza w złym kierunku i wirus pozostaje wrogiem publicznym numer jeden” (fot. Gustavo Basso/NurPhoto via Getty Images)

Stan pandemii koronawirusa może się znacząco pogorszyć, jeśli wszystkie państwa nie będą przestrzegać podstawowych środków ostrożności dotyczących opieki zdrowotnej – ostrzegła w poniedziałek Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

Koronawirus nie ustępuje. Rekordowa liczba zakażeń

Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała w niedzielę o rekordowej liczbie nowych przypadków zakażenia koronawirusem. W ciągu 24 godzin na świecie...

zobacz więcej

– Będę szczery, zbyt wiele krajów (poza Europą i Azją) zmierza w złym kierunku i wirus pozostaje wrogiem publicznym numer jeden – powiedział dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus podczas internetowego briefingu w Genewie.

– Jeśli ludzie nie zastosują się do podstawowych wytycznych, jedynym kierunkiem, w którym podąży ta pandemia, będzie coraz gorszy i gorszy (kryzys), ale nie musi tak się stać – szef WHO.

Ghebreyesus, którego działania ostro krytykuje prezydent USA Donald Trump, podkreślił fakt, że z 230 tys. nowych infekcji w niedzielę 80 proc. pochodziło z 10 państw, a 50 proc. tylko z dwóch najbardziej dotkniętych przez pandemię krajów, czyli Stanów Zjednoczonych i Brazylii.

– W najbliższej dającej się przewidzieć przyszłości nie będzie powrotu do starej normalności – dodał Tedros.

Zespół WHO udał się do Chin, by zbadać pochodzenie koronawirusa, odkrytego po raz pierwszy w ubiegłym roku w mieście Wuhan. Członkowie zespołu są poddani kwarantannie, zgodnie ze standardową procedurą, zanim rozpoczną współpracę z chińskimi naukowcami – powiedział Mike Ryan, ekspert WHO ds. sytuacji kryzysowych.

Liczba infekcji na całym świecie wzrosła w poniedziałek do ponad 13 mln według raportu Agencji Reutera. Ostatni milion zakażonych przybył w ciągu zaledwie pięciu dni. Na Covid–19 zmarło już niemal 570 tys. osób.

źródło:

Zobacz więcej