RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Gminy za Andrzejem Dudą, ale zdarzały się też remisy

Andrzej Duda wygrał w 1872 gminach zaś Rafał Trzaskowski w 601 (fot. Attila Husejnow/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)

Prezydent Andrzej Duda wygrał w II turze uzyskując ponad 10 mln 400 tys. głosów. O zwycięstwie przesądziło pół miliona głosów. O ile statystycznie więcej województw opowiedziało się za Rafałem Trzaskowskim, to Andrzej Duda wygrał w przytłaczającej liczbie gmin. Okazuje się, że w czterech z nich był remis.

W tej gminie Duda znokautował rywala. Wynik robi wrażenie

92,76 proc. mieszkańców gminy Kulesze Kościelne w województwie podlaskim poparło w II turze wyborów prezydenckich Andrzeja Dudę. Niemal identyczny...

zobacz więcej

W porównaniu do 2015 roku Andrzej Duda poprawił swój wynik o 1 mln 648 tys. 467 głosów. Teraz zagłosowało na niego 10 mln 440 tys. wyborców. Wygrał z Rafałem Trzaskowskim różnicą ponad 422 tys. głosów.

Patrząc na mapę administracyjną Polski Rafał Trzaskowski uzyskał większość w 10 województwach, a Andrzej Duda w 6. Jeśli jednak spojrzeć na podział na gminy, to przytłaczająca ich większość opowiedziała się za Andrzejem Dudą. Dla przykładu w całym województwie lubelskim tylko w jednej gminie wygrał Trzaskowski, a w świętokrzyskim i podkarpackim większość uzyskał w dwóch.

Andrzej Duda wygrał w 1872 gminach zaś Rafał Trzaskowski w 601. W czterech gminach był jednak remis. Obaj kandydaci otrzymali taką samą liczbę głosów. Były to gminy: Mielnik – woj. podlaskie, Srokowo - woj. warmińsko-mazurskie, Łubianka - kujawsko-pomorskie i Zwierzyn - woj. lubuskie. Oznacza to, że mieszkańcy tych gmin są w swych preferencjach politycznych podzieleni równo po połowie.

Na zamieszczonym przez Marcina Palade wpisie gminy remisowe są zaznaczane kolorem czerwonym.

Najwięcej głosów wyborców mieszkających na wsi zdobył prezydent Andrzej Duda, z poparciem 63,2 proc. Wiceprzewodniczący PO Rafał Trzaskowski zdobył w tej grupie 36,8 proc. głosów – wynika z badania exit poll wykonanego przez Ipsos. W miastach wygrał kandydat KO, a im większy ośrodek miejski, tym jego przewaga większa. Największe poparcie Trzaskowski zdobył w miastach powyżej 500 tys. mieszkańców – 66,5 proc.
(fot. PKW)

źródło:
Zobacz więcej