RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Poseł PO podaje fake newsa. „Fałszerstwo na korzyść Dudy” i 350 tys. głosów w tle

Fake newsa o rzekomym „fałszerstwie” wyborów udostępnił na Twitterze poseł Sławomir Nitras (fot. REUTERS/Aleksandra Szmigiel)

W mediach społecznościowych pojawiła się informacja, zgodnie z którą w niedzielnym głosowaniu oddano kilkaset tysięcy głosów więcej niż wydano kart do głosowania. „Głos bez karty to fałszerstwo na korzyść kandydata Dudy” – alarmuje konto „wolne-media.pl” na Facebooku i Twitterze, a fake newsa podaje dalej m.in. sztabowiec Rafała Trzaskowskiego Sławomir Nitras. Dane, na których oparto oskarżenie, są prawdziwe – pomijają jednak jeden istotny szczegół.

„Milionowa tłuszcza” i „bolszewicka masa”. Prezes miejskiej spółki o wyborcach Dudy

Prezes miejskiej spółki Gdańskie Usługi Komunalne Bartosz Piotrusiewicz po przegranej Rafała Trzaskowskiego w wyborach prezydenckich zaatakował...

zobacz więcej

Wolne-media.pl opublikowały wpis, w którym – na podstawie danych dostępnych na stronie internetowej Państwowej Komisji Wyborczej – zarzucają fałszerstwo wyników wyborów.

„Liczba kart wydanych jest mniejsza od liczby ważnych głosów. Z tego wynika, że jest więcej o 347 910 głosów niż wydanych kart” – alarmuje konto.

Rzeczywiście, na stronie PKW widnieje podobna tabela, gdy otworzy się podgląd wyników dowolnego z kandydatów (w tym przypadku Rafała Trzaskowskiego). Teraz dane liczbowe różnią się już od widniejących na screenie wolne-media.pl, ponieważ dopisano do nich informacje z kolejnych okręgowych komisji wyborczych.


Na grafice wskazano dane, które zdaniem autorów wpisu wskazują na „fałszerstwo”.

Źródło: Twitter/wolne_media_pl
Zagadkę wyjaśniają jednak informacje zawarte m.in. w zakładce „Frekwencja” na stronie PKW. Tam widać, że w danych pojawia się nowa kolumna, opisana jako „Liczba kart wyjętych z kopert do głosowania korespondencyjnego”. Bowiem to właśnie głosy oddane korespondencyjnie tłumaczą różnicę między liczbą „wydanych” kart do głosowania, a liczbą głosów ważnych.

Źródło: pkw.gov.pl

Trzeba przy tym zauważyć, że pewna liczba głosów korespondencyjnych została najwyraźniej uznana za nieważne.

Nie wiadomo, z jakiego powodu „wolne-media.pl” rzekome (i obalone) „fałszerstwo” zaliczają na „korzyść kandydata Dudy”. Istotny jest przy tym fakt, że różnica w głosach zdobytych między Andrzejem Dudą i Rafałem Trzaskowskim wynosi niespełna 440 tys.

Choć manipulację łatwo zweryfikować, nie przeszkadza to posłowi PO Sławomirowi Nitrasowi „podać dalej” wątpliwego fake newsa, co sztabowiec Rafała Trzaskowskiego zrobił na Twitterze. Wpis „polubiło” tam ponad 1,3 tys. internautów, a na Facebooku – zareagowało 2,4 tys. użytkowników.


źródło:
Zobacz więcej