RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Poseł KO: Trzaskowski powinien stanąć na czele partii [WIDEO]

– Rafał Trzaskowski, który wcześniej był politykiem dalszego szeregu, w ostatnich latach stał się jednym z wiceprzewodniczących Platformy Obywatelskiej i dzisiaj staje się naturalnym liderem obozu PO i on powinien dzisiaj stanąć na czele partii. Ten dorobek, który osiągnął przy okazji kampanii prezydenckiej, powinno się spożytkować na dalszy marsz, bo polityka jest długim marszem – powiedział portalowi tvp.info poseł Koalicji Obywatelskiej Paweł Poncyljusz.

Trzaskowski w warszawskim ratuszu na pół etatu? „Będziemy namawiać Rafała”

Będziemy wszyscy namawiać Rafała Trzaskowskiego, by nie wracał do ratusza na cały etat – poinformował rzecznik Platformy Obywatelskiej Jan Grabiec....

zobacz więcej

RAPORT: KAMPANIA 2020

Głos Poncyljusza nie jest odosobniony. – Będziemy wszyscy namawiać Rafała Trzaskowskiego, by nie wracał do ratusza na cały etat, ale poświęcił też trochę części swojego życia na arenę ogólnopolską – powiedział w TOK FM rzecznik PO Jan Grabiec, uzasadniając, że Trzaskowski „obudził politycznie młodych ludzi” i zachęcił ich do głosowania. Dzięki Trzaskowskiemu – kontynuował rzecznik PO – wybory „nie rozstrzygnęły się już w pierwszej turze”.

Pod koniec stycznia przewodniczącym PO został wybrany Borys Budka. Czy nieco ponad pół roku później może dojść do zmiany lidera największej partii opozycyjnej? – Przy Trzaskowskim stworzyła się nowa siła, nowa frakcja Platformy Obywatelskiej. Myślę, że będzie próbował coś ugrać. Podejrzewam jednak, że wróci do gry bardzo mocno też Donald Tusk. Ja nie wiem, czy Donald Tusk nawet nie chciał, żeby pewne rzeczy się nie udały, żeby on wrócił do gry, żeby z powrotem wrócić do tej polityki lokalnej. Najbliższe dni pokażą, który z nurtów Platformy Obywatelskiej wygra tą całą wojenkę – mówił poseł Prawa i Sprawiedliwości Robert Telus.

W poniedziałek rano, kiedy było już wiadomo, że to prezydent Andrzej Duda wygrał wybory, w mediach pojawił się były przewodniczący PO Grzegorz Schetyna. Zasugerował, że nie ma podstaw do kwestionowania wyniku wyborów i błędem był brak udziału Trzaskowskiego w debacie w Końskich. Zaatakował też opozycyjnych kandydatów na prezydenta, którzy przegrali w I turze wyborów. – To nie jest kwestia pretensji, raczej takiej wyobraźni politycznej. Mamy dzisiaj trzy lata politycznej flauty i PiS ma wszystko w rękach. Na pewno Władysław Kosiniak-Kamysz, Szymon Hołownia czy Robert Biedroń nie byli zaangażowani w 100 proc. Nie byli zaangażowani w kampanię Trzaskowskiego tak jak w swoją kampanię – mówił w TVN24.

Nitras rozgoryczony wynikiem wyborów: Zwycięzca był na dopingu

Sztabowiec Rafała Trzaskowskiego porównał wyborczą wygraną Andrzeja Dudy do (nieuczciwego) zwycięstwa kanadyjskiego lekkoatlety w biegu na 100...

zobacz więcej

Nie brakuje głosów, że swoimi wywiadami postawił w trudnej sytuacji obecnego szefa PO Borysa Budkę. Po wypowiedziach Schetyny nie mógł on bowiem podważyć wygranej prezydenta Dudy. – Grzegorz Schetyna zachowuje się dość standardowo. Wypowiada się jako były szef Platformy. Wskazuje na błędy, sukcesy. Powiedział bardzo wyraźnie, że on tych wyników nie będzie kwestionował, bo różnica to pół miliona głosów. Wyprzedza trochę ruch kierownictwa Platformy, bo wyjdzie Borys Budka i powie, że kwestionuje wynik wyborczy, jak Schetyna mówi, że nie kwestionuje? To może być taki dysonans dla obywateli – argumentował poseł Lewicy Tomasz Trela.

W poprzednich latach przy okazji różnych porażek PO, które dawały Schetynie szanse na odzyskanie wpływów w tej partii, pojawiały się memy z uśmiechem na twarzy tego polityka. Tak było na przykład w 2015 roku, kiedy kierowana wówczas przez Ewę Kopacz PO przegrała wybory parlamentarne. Czy za chwilę zobaczymy memy z uśmiechniętym Schetyną i podpisem „Jak mi przykro, że Rafał przegrał”? – Nie wywołujmy wilka z lasu, bo zaraz takie memy mogą się pojawić – żartował Trela.

– Teraz w Platformie zacznie się ostra walka wewnętrzna. Buldogi z PO będą się gryzły pod dywanem. Część osób będzie stawiało na Trzaskowskiego. Schetyna będzie starał się budować wpływy. Czeka nas z jednej strony brutalna walka z polskim rządem, a z drugiej strony brutalna walka o wpływy i władzę wewnątrz PO – ocenił eurodeputowany PiS Ryszard Czarnecki.

– Nie spodziewałbym się jakiś turbulencji wewnątrz Platformy Obywatelskiej. Tym bardziej, że tak jak powiedziałem, to dzisiaj Rafał Trzaskowski wydaje się takim niekwestionowanym liderem, choćby przez to, ze objechał całą Polskę, wszystkie struktury Platformy Obywatelskiej pracowały na niego – odpowiedział poseł Poncyljusz.

– W tej chwili obóz Zjednoczonej Prawicy będzie dalej kontynuował reformowanie państwa, wprowadzał rozwiązania podyktowane wolą wyborców, (...) natomiast w obozie opozycji będą rozliczenia. Począwszy od Platformy Obywatelskiej, skończywszy na Lewicy, ale też nie zapominajmy o PSL-u, gdzie żądza zemsty też jest bardzo wysoka – powiedział poseł PiS Tomasz Rzymkowski.

źródło:
Zobacz więcej