RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Prezydent: Nie odpowiadajcie ostrym słowem, przejdźcie nad tym spokojnie

– Droga do zespolenia Polaków jest tylko jedna: szacunek. Proszę i będę w nieskończoność apelować o szacunek – mówił Andrzej Duda w poniedziałek podczas spotkania z wyborcami w miejscowości Odrzywół. Prezydent podkreślał, „żeby starać się wybaczyć, jeśli ostre słowa padły wobec nas, żeby starać się jakoś spokojnie nad tym przejść, nie uderzać mocnym, ostrym słowem”.

„Milionowa tłuszcza” i „bolszewicka masa”. Prezes miejskiej spółki o wyborcach Dudy

Prezes miejskiej spółki Gdańskie Usługi Komunalne Bartosz Piotrusiewicz po przegranej Rafała Trzaskowskiego w wyborach prezydenckich zaatakował...

zobacz więcej

  Według danych zamieszczonych w poniedziałek po południu na stronie PKW, w niedzielnym głosowaniu w II turze wyborów prezydenckich Duda uzyskał w gminie Odrzywół wynik 86,31 proc. Jego kontrkandydata Rafała Trzaskowskiego poparło 13,69 proc. uprawnionych do głosowania.

Prezydent na spotkaniu z mieszkańcami Odrzywołu dziękował za oddanie na niego głosu.

– Ogromnie dziękuję za ten niezwykły, wspaniały rezultat, który dzięki państwa głosom, dzięki państwa determinacji wyborczej tutaj osiągnąłem. Dziękuję wszystkim, którzy mnie wsparli i w wyborach swoimi głosami i wcześniej w czasie kampanii. Jestem ogromnie za to wdzięczny i muszę powiedzieć, że jestem wzruszony – mówił Andrzej Duda.

Prezydent zaznaczył, iż trudno się nie zgodzić z tymi, którzy martwią się, że jesteśmy podzielonym narodem.

– Ale przede wszystkim chcę podkreślić w tym kontekście jedno: tak to była bardzo ostra kampania, pewnie momentami za ostra. I tak jak powiedziałem wczoraj, jeżeli ktoś się poczuł urażony tym, co powiedziałem lub tym, jak się zachowałem, czy to w czasie kampanii, czy w ciągu ostatnich pięciu lat, proszę, żeby wybaczył mi i dał też szansę na to, żeby poprawić się przez następne pięć lat, tak jak mi państwo daliście, wybierając mnie na ten urząd – zaznaczył Andrzej Duda.

Dodał, że wiele razy zastanawiał się, co można zrobić, by zespolić Polaków i uczynić ich zgodną wspólnotą. – Droga do tego jest tylko jedna: szacunek. Proszę i będę w nieskończoność apelować o szacunek – mówił Andrzej Duda.

Podkreślił, że szacunek należy okazywać niezależnie od poglądów czy zachowań innych. Jak dodał, niezwykle ważne jest, by momentami powstrzymać się od nieodpowiednich słów. Prezydent podkreślał, „żeby starać się wybaczyć, jeśli takie słowa padły wobec nas, żeby starać się jakoś spokojnie nad tym przejść, nie uderzać mocnym, ostrym słowem”. Powtórzył, że trudno jest znaleźć inną drogę do wspólnoty niż wzajemny szacunek.

źródło:
Zobacz więcej