RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Brakuje krwi. Apel stacji krwiodawstwa o pomoc

Chętni krwiodawcy muszą posiadać przy sobie dowód osobisty, a wchodząc do punktu pobrań powinni mieć ubraną maseczkę ochronną (fot. Shutterstock/Elnur)

Niemal w całym kraju brakuje krwi. Sezon wakacyjny zawsze dla centrów krwiodawstwa był trudny, ale tak źle jak w tym roku nie było od dawna. W dużej mierze to wina koronawirusa.

Apel lekarki: Ozdrowieńcy z COVID-19 powinni oddawać krew

Joanna Wojewoda, lekarka z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie zaapelowała na antenie Polskiego Radia 24 do...

zobacz więcej

Po dłuższej przerwie szpitale wznowią wiele planowanych, a niepilnych i zawieszonych zabiegów – tłumaczy Łukasz Guliński z Krakowskiej Stacji Krwiodawstwa.

– Ilość tych operacji jest tak duża, że jesteśmy zmuszeni do pracowania praktycznie siedem dni w tygodniu 24 godziny na dobę. W ostatnich tygodniach było kilka takich sytuacji, gdzie prosiliśmy szpitale o to, aby wstrzymały przed wszystkim zabiegi planowane, bo nie jesteśmy w stanie zabezpieczyć każdej potrzeby, jaką szpital nam zgłosił – dodał.

Personel medyczny zapewnia, że oddawanie krwi jest bezpieczne, bo stacje krwiodawstwa wdrożyły specjalne procedury pandemiczne.

– Procedury nam się troszeczkę wydłużyły w związku z COVID-em. Dodatkowa jest tzw. preselekcja: panie mierzą temperaturę, zadają pytania związane z tą procedurą – mówi Łukasz Guliński.

W Małopolsce specjalne autobusy centrum krwiodawstwa w wakacje odwiedzają popularne miejscowości turystyczne, między innymi Zakopane i Kraków.

Chętni krwiodawcy muszą posiadać przy sobie dowód osobisty, a wchodząc do punktu pobrań powinni włożyć maseczkę ochronną.

źródło:
Zobacz więcej