RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Janek, król przeprowadzek”. Po raz pierwszy w Polsce, na żywo w Radiu Łódź

Tym razem, ze względu na pandemię, spektakl wyjątkowo będzie miał premierę tylko w eterze. Będzie to transmisja spektaklu granego na żywo na Małej Scenie (fot. Materiały prasowe)
Tym razem, ze względu na pandemię, spektakl wyjątkowo będzie miał premierę tylko w eterze. Będzie to transmisja spektaklu granego na żywo na Małej Scenie (fot. Materiały prasowe)

Teatr Powszechny w Łodzi 15 lipca o godzinie 18:00 na Małej Scenie zagra 67. premierę Teatru dla niewidomych i słabo widzących – spektakl autorstwa Kanadyjczyka Davida S. Craiga „Janek, król przeprowadzek”. Tekst specjalnie dla Teatru przetłumaczyła Elżbieta Woźniak, spektakl reżyseruje społecznie dyrektor Ewa Pilawska. Będzie on transmitowany na antenie Radia Łódź. Sztuka będzie po raz pierwszy wystawiona w Polsce.

Aldona Orman: W zdrowych rodzinach konkurencja nie występuje #PolskaToWiecej

Gościem specjalnego świątecznego wydania programu „Polska to więcej” jest Aldona Orman. Gwiazda telenoweli „Klan” i serialu „Barwy szczęścia” w...

zobacz więcej

„Janek, król przeprowadzek” to metafora walki z przeciwnościami losu - lękiem, brakiem bezpieczeństwa. Sztuka jest uniwersalna, dotyczy rozpadu relacji. Obnaża między innymi samotność dziecka, na które rodzic przerzuca zbyt dużą odpowiedzialność, nadużywając zaufania i bezwarunkowej miłości.

 – W sztuce Craiga mamy do czynienia z różnymi formami osamotnienia, które bohaterowie próbują bezskutecznie zagłuszyć i zdusić, na przykład kupując kolejne rzeczy - oferując substytuty miłości. Niezależnie od tego zawsze rodzą się pytania: jak samotnie mierzyć się ze światem, który nas przytłacza? Jak podjąć wyzwanie? Jak znaleźć w sobie siłę? – mówi dyrektor placówki Ewa Pilawska. 

Sztuka otrzymała wiele nagród – między innymi „Toronto’s Tony Award”. Wystawiana była w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Niemczech. W najpopularniejszym kanadyjskim dzienniku ,,Toronto Star”  krytyk teatralny Richard Ouzounian ocenił, że sztuka Craiga napisana jest z wielką wnikliwością i empatią. ,,Kawał dobrego teatru, który trafia do nas wszystkich” - pisał z kolei John Coulbourn w „Toronto Sun”. 

Teatr Powszechny od wielu lat współpracuje z Radiem Łódź – od 2016 roku tradycją jest, że po scenicznej premierze w cyklu „Teatru dla niewidomych” z udziałem widowni, na antenie emitowany jest spektakl w formie słuchowiska. Tym razem, ze względu na pandemię, spektakl wyjątkowo będzie miał premierę tylko w eterze. Będzie to transmisja spektaklu granego na żywo na Małej Scenie. 

 

źródło:
Zobacz więcej