RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Niech żyje Polska!” Z zagranicy spływają gratulacje dla Andrzeja Dudy

Andrzej Duda zdobył ponad 51 proc. głosów w odbywającej się wczoraj II turze wyborów prezydenckich (fot. Maja Hitij/Getty Images)

Przywódcy kolejnych państw gratulują Andrzejowi Dudzie zwycięstwa we wczorajszych wyborach prezydenckich. Do tej pory spłynęły już gratulacje m.in. od prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, premiera Węgier Viktora Orbana, premiera Czech Andreja Babisza i prezydenta Litwy Gitanasa Nausedy.

„Brawo!”. Viktor Orban pogratulował Andrzejowi Dudzie zwycięstwa w wyborach

Premier Węgier Viktor Orban pogratulował Andrzejowi Dudzie wygranej w polskich wyborach prezydenckich, zamieszczając na swoim profilu na Facebooku...

zobacz więcej

Gratulacje złożył też prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który zamieścił na Twitterze wpisy w języku polskim i ukraińskim, w których podkreślił, że serdecznie gratuluje Dudzie zwycięstwa w wyborach. Do tweetów dołączył zdjęcia, na których widać obu szefów państw.

„Życzę Polsce pod przewodnictwem Pana Prezydenta dalszych sukcesów i pomyślności” – oznajmił Zełenski.

Zaprosił też Dudę do złożenia wizyty na Ukrainie, „aby dalej kontynuować owocną współpracę”. „Razem jesteśmy silniejsi!” – podkreślił.

Gratulacje złożył Andrzejowi Dudzie także prezydent Litwy Gitanas Nauseda. Z kolei szef litewskiego resortu spraw zagranicznych Linas Linkeviczius wyraził nadzieję na utrzymanie dotychczasowej intensywności i jakości współpracy Litwy i Polski.

Premier Czech gratuluje prezydentowi Dudzie zwycięstwa

Gratuluję Andrzejowi Dudzie ponownego wyboru na urząd Prezydenta RP. Cieszę się na dalszą współpracę naszych Państw w ramach Grupy Wyszehradzkiej –...

zobacz więcej

„Gratuluję mojemu przyjacielowi Andrzejowi Dudzie zwycięstwa w drugiej turze wyborów prezydenckich” – napisał w sieciach społecznościowych Nauseda.

Litewski przywódca dodał, że życzy prezydentowi Polski siły i dalszych sukcesów. Zaznaczył też, że oczekuje na dalszą, bliską współpracę w zakresie bezpieczeństwa i obrony oraz w ramach wdrażania regionalnych projektów infrastrukturalnych.

Z kolei minister spraw zagranicznych Linas Linkeviczius w rozmowie z agencją prasową BNS oświadczył, że Litwie zależy na zachowaniu tego, co do tej pory zostało stworzone. Chodzi o intensywność kontaktów z Polską i o wspólne, strategiczne projekty.

Szef litewskiej dyplomacji dodał też, że dalsza współpraca obu państw zostanie omówiona już w tym tygodniu, podczas wspólnych obchodów 610. rocznicy bitwy pod Grunwaldem. We wtorek do Warszawy z tej okazji udaje się premier Litwy Saulius Skvernelis, a w środę do Polski przyjedzie również prezydent Nauseda.

Premier Węgier Viktor Orban pogratulował Andrzejowi Dudzie wygranej w wyborach, zamieszczając na swoim profilu na Facebooku zdjęcie przedstawiające jego i Dudę z napisem „Brawo!”. Dudzie pogratulował też szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto.

Bravó! ✌️����

Opublikowany przez Orbána Viktor Poniedziałek, 13 lipca 2020

„Trzaskowski chciał być przedstawicielem całego anty-PiS-u, a mimo to przegrał"

– Borys Budka i jego bonzowie, bo trudno ich inaczej nazwać, patrząc na strukturę partyjną, którzy niedawno dorwali się do władzy w PO, muszą się...

zobacz więcej

W związku z wygraną gratulacje złożył też rzecznik prezydenta Czech Milosza Zemana Jirzi Ovczaczek. Uznał on, że jest to dobra wiadomość m.in. dla Grupy Wyszehradzkiej, którą obok Polski i Czech tworzą Węgry i Słowacja.

„Niech żyje Polska!” – napisał na Twitterze Ovczaczek, który w imieniu przebywającego na urlopie prezydenta Zemana komentuje najważniejsze wydarzenia.

„Gratuluję Andrzejowi Dudzie ponownego wyboru na urząd Prezydenta RP. Cieszę się na dalszą współpracę naszych Państw w ramach Grupy Wyszehradzkiej” – napisał z kolei na Twitterze w języku polskim Andrej Babisz, premier Czech. Gratulacje przekazał również rzecznik czeskiego prezydenta.

Andrzejowi Dudzie pogratulowała też liderka współpracującej z PiS w Parlamencie Europejskim partii prawicy Bracia Włosi (Fratelli d'Italia) Giorgia Meloni. Meloni napisała na Twiterze: „Gratulacje dla prezydenta Andrzeja Dudy, wybranego na drugą kadencję przy wysokiej frekwencji i mimo kampanii demonizowania ze strony lewicy i Brukseli”.

„Razem z nim i polskimi konserwatystami będziemy dalej walczyć o Europę wartości i tożsamości” – dodała liderka partii. Z kolei przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen pogratuluje zwycięzcy wyborów prezydenckich w Polsce, gdy pojawią się ostateczne rezultaty, ale nie ma w planach wystosowania zaproszenia do Brukseli poinformował rzecznik KE Eric Mamer.

źródło:
Zobacz więcej