RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Szumowski: Proces wyborczy maksymalnie bezpieczny dla wszystkich Polaków

Wysoka frekwencja w obu turach wyborów prezydenta pokazuje dojrzałość polskiej demokracji i to, że Polacy wiedzą, że mają naprawdę decydujący głos – ocenił minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Potężna przewaga prezydenta. Ma tam prawie 100 proc. poparcia

Około 95 proc. głosów uzyskał Andrzej Duda w drugiej turze wyborów prezydenckich w sąsiadujących gminach Godziszów i Chrzanów w powiecie janowskim...

zobacz więcej

Jak podała Państwowa Komisja Wyborcza w poniedziałek rano na podstawie danych uzyskanych z 99,87 proc. obwodów, urzędujący prezydent Andrzej Duda uzyskał 51,21 proc. (10 401 670 głosów) poparcia w wyborach prezydenta, a kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski – 48,79 proc. (9 910 481 głosów). Frekwencja wyniosła 68,12 proc.

Szumowski podkreślił, że „te wybory to niebywałe święto demokracji, a rekordowa frekwencja pokazuje, że Polacy wiedzą, że mają naprawdę decydujący głos”.

Tak wysoka frekwencja w obu turach wyborów pokazuje – mówił – „jaki silny mandat Polacy chcą dać prezydentowi, który wygra te wybory”.

– Nie było do tej pory wyborów, gdzie blisko 70 proc. uprawnionych skorzystało z tych uprawnień i to pokazuje trochę dojrzałość polskiej demokracji, dojrzałość ludzi do tego, że mówią: tak, ja mam głos i chcę z niego skorzystać, chcę, żeby reprezentował mnie mój prezydent, który zostanie wybrany – przekonywał szef MZ.

Szumowski zaznaczył również, że MZ i PKW dołożyły wszelkich starań, żeby cały proces wyborczy był „maksymalnie bezpieczny dla wszystkich Polaków” w kwestii epidemii.

– Bardzo dokładnie obserwowaliśmy pierwszą turę, bezpieczeństwo w lokalach, i nie zaobserwowaliśmy zwiększonej zachorowalności. Jestem przekonany, że po drugiej też nie zaobserwujemy – mówił.

Nawiązując do swoich wypowiedzi sprzed drugiej tury wyborów, że „lokale wyborcze są bezpieczniejsze niż sklepy”, zwracał uwagę, że w sklepie „często zapominamy o wymogach sanitarnych, a w lokalu wyborczym ktoś nam o nich przypominał”. W kontekście zachowania bezpieczeństwa wskazywał również na kolejki ustawione na zewnątrz lokali, a także na przywilej pierwszeństwa w głosowaniu, m.in. dla seniorów.

źródło:
Zobacz więcej