RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ruszył rządowy Rejestr Dokumentów Publicznych. Pomoże w wykrywaniu fałszerstw

Rejestr Dokumentów Publicznych, który uruchomiło MSWiA, pozwoli nam zweryfikować autentyczność poszczególnych dokumentów (fot. arch.PAP/Marcin Bielecki)

Można już skorzystać z Rejestru Dokumentów Publicznych stworzonego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. W rejestrze zawarto m.in. informacje o wyglądzie dokumentów obowiązujących w naszym kraju i zabezpieczeniach użytych do ich ochrony przed fałszerstwem. Teraz każdy może sprawdzić, czy ma do czynienia z dokumentem oryginalnym, czy podrobionym.

Rzecznik MŚP apeluje do posłów o rozszerzenie działania bonu turystycznego

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców zaapelował do posłów o poparcie poprawki Senatu, rozszerzającej definicję imprezy turystycznej, którą...

zobacz więcej

W rejestrze znajdziemy pliki graficzne z poszczególnymi dokumentami, a także opisy i nazwy użytych zabezpieczeń. Są w nich informacje o dowodach osobistych, kartach pobytu i paszportach. MSWiA zaznacza, że rejestr będzie sukcesywnie uzupełniany o kolejne dokumenty publiczne.

  Utworzenie rejestru zostało przewidziane w ustawie o dokumentach publicznych, która weszła w życie w lipcu 2019 r. Głównym celem ustawy jest walka z fałszerstwami dokumentów, a także z wykorzystywaniem ich do popełniania przestępstw, np. wyłudzania kredytów.

Fałszywe dokumenty są wykorzystywane w przestępstwach gospodarczych i finansowych. Na podstawie sfałszowanych dowodów czy paszportów przestępcy tworzą fikcyjne tożsamości.

  Do czasu wejścia w życie ustawy przepisy dotyczące dokumentów były rozproszone w blisko 400 aktach prawnych. Nie było jednolitych standardów zabezpieczeń przed fałszowaniem ani organu odpowiedzialnego za kształtowanie polityki bezpieczeństwa w tym obszarze (teraz jest nim minister spraw wewnętrznych i administracji).

Ustawa pozwoliła na kompleksowe uregulowanie kwestii dokumentów publicznych od momentu ich projektowania, przez nadzorowanie produkcji, a także działania prewencyjne i edukacyjne.

 

źródło:
Zobacz więcej