RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

W tej gminie Duda znokautował rywala. Wynik robi wrażenie

Prezydent RP Andrzej Duda (fot. PAP/Łukasz Gągulski)

92,76 proc. mieszkańców gminy Kulesze Kościelne w województwie podlaskim poparło w II turze wyborów prezydenckich Andrzeja Dudę. Niemal identyczny wynik polityk zanotował tam również pięć lat temu. Jak utrzymać tak wysokie poparcie? – Na pewno wizyta pana prezydenta w naszej gminie w listopadzie ubiegłego roku miała na to wpływ – mówi portalowi tvp.info wójt Stefan Grodzki.

Jest apel różnych środowisk do kandydata PO. Chodzi o Lecha Kaczyńskiego

Rafał Trzaskowski zapowiadał w kampanii, że chce w Warszawie ulicy Lecha Kaczyńskiego. – Teraz to sprawa honoru. Czekamy, czy na najbliższej sesji...

zobacz więcej

Po zliczeniu głosów z 99,97 proc. komisji wyborczych PKW poinformowała, że prezydent Andrzej Duda wygrał zdobywając 51,21 proc. poparcia.

Są jednak gminy, w których rezultat głowy państwa był znacznie wyższy i przekraczał nawet 90 proc. W gminie Kulesze Kościelne do urn poszło w niedzielę 1782 mieszkańców. Oznacza to, że frekwencja była nieznacznie wyższa niż w skali całego kraju: wyniosła 75,16 proc.

1653 osoby poparły Andrzeja Dudę, a tylko 129 swój głos oddało na polityka Platformy Obywatelskiej Rafała Trzaskowskiego. Pierwszy z nich zdobył więc 92,76, a drugi 7,24 proc. poparcia.

Wójt gminy Kulesze Kościelne Stefan Grodzki podkreśla w rozmowie z portalem tvp.info, że podobnie jak pięć lat temu, mieszkańcy popierają wizję Polski Andrzeja Dudy. Zaznacza, że prezydent odwiedził ich w listopadzie ubiegłego roku, a atmosfera była tak dobra, że wysokie zwycięstwo głowy państwa nie jest zaskoczeniem.

Czy Trzaskowski przyjmie zaproszenie do pałacu? Komentarz Szydło

Andrzej Duda jako drugi prezydent po 1989 r. został powtórnie wybrany i to jest jego ogromny osobisty sukces i jego zasługa – mówiła w TVP...

zobacz więcej

– Jeśli zechciałby nas jeszcze raz odwiedzić, na pewno zawsze jest u nas mile widzianym gościem. Podlaska gościnność, a szczególnie w gminie Kulesze Kościelne ma to do siebie, że nikt stąd nigdy głodny ani smutny nie wyjechał – zapewnia Grodzki.

Przewaga Andrzeja Dudy w skali kraju wyniosła zaledwie kilka procent. Czy rządzenie w gminie, gdzie wyborcy są tak zgodni, jest znacznie prostsze? – Czym innym jest praca samorządowca i zarządzanie gminą, a czym innym wybory prezydenckie. Te dwie kwestie należy wyraźnie oddzielić – zauważa wójt.

Przypomnijmy, że zgodnie z najnowszymi danymi PKW frekwencja w sali całego kraju wyniosła w niedzielę 68,12 proc. Na prezydenta Andrzeja Dudę głosowało 51,21 proc. Polaków. Wiceszef PO Rafał Trzaskowski otrzymał z kolei 48,79 proc. i przegrał wyścig do Pałacu Prezydenckiego.

źródło:
Zobacz więcej