RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Będzie skarga na prezydenta za OFE

foto
Profesor Leszek Balcerowicz (fot. PAP/Grzegorz Jakubowski)

Fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju Leszka Balcerowicza złoży po południu skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na bezczynność prezydenta. Zarzuca Bronisławowi Komorowskiemu, że nie udostępnił ekspertyz, na podstawie których podpisał ustawę ograniczającą składki do OFE.

Reforma emerytalna doprowadziła między innymi do obniżenia składki przekazywanej do OFE z 7,3 do 2,3 proc.

Mikołaj Barczentewicz, współpracownik fundacji twierdzi, że ekspertyzy przygotowane dla prezydenta nie mogą mieć klauzul tajności, więc należy je udostępnić opinii publicznej.

– Wzywam prezydenta, by nie czekając na wyrok sądu udostępnił te opinie i pokazał, że jemu też zależy na przejrzystości – przekonuje prawnik.

Przedstawiciele Kancelarii Prezydenta przekonywali w marcu, że nie ma praktyki, by ekspertyzy przygotowywane dla prezydenta upubliczniać. Barczentewicz przekonuje, że składając skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego nie chodzi mu już o samą reformę OFE, lecz o zasady. – To jest kwestia pewnej arogancji władzy i niestosowania się do obowiązującego prawa – przekonuje.

Prawnik dodaje, że złożenie skargi do sądu jest jedyną możliwością, by wywrzeć presję na prezydencie.

Na początku kwietnia pod apelem do prezydenta o udostępnienie ekspertyz na temat reformy OFE podpisali się między innymi Leszek Balcerowicz, Włodzimierz Cimoszewicz i Jerzy Stępień.

źródło:
Zobacz więcej