RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Ziobro: Reforma instytucji państwa planem na drugą kadencję Andrzeja Dudy

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro oraz poseł PiS Jan Kanthak podczas konferencji prasowej w Lublinie 9 lipca br. (fot. PAP/Jacek Szydłowski)
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro oraz poseł PiS Jan Kanthak podczas konferencji prasowej w Lublinie 9 lipca br. (fot. PAP/Jacek Szydłowski)

Wśród priorytetów rządu na drugą kadencję prezydenta Andrzeja Dudy minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro wymienił m.in. reformę instytucji państwa. Na pierwszy plan wysuwa się reforma sądownictwa, jednak najpierw zmiany muszą być uzgodnione na forum Zjednoczonej Prawicy i z prezydentem - dodał.

Late poll: Andrzej Duda powiększa przewagę nad Rafałem Trzaskowskim

Wyniki badania late poll z 90 proc. komisji wyboczych realizowanego przez sondażownie Ipsos pokazuja powiększającą się przewagę Andrzeja Dudy nad...

zobacz więcej

Popierany przez PiS prezydent Andrzej Duda uzyskał w drugiej turze wyborów prezydenckich 51 proc. głosów, a kandydat KO Rafał Trzaskowski 49 proc. – wynika z sondażu late poll Ipsos z 90 proc. komisji dla TVP, TVN i Polsat.

Pytany o priorytety na drugą kadencję prezydenta Andrzeja Dudy, lider Solidarnej Polski, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podkreślił, że rząd prawdopodobnie będzie chciał kontynuować dotychczasową politykę.

– Z jednej strony polityka prorodzinna, sprawy społeczne, które będziemy chcieli zachować – mówię tu o 300 Plus i 500 Plus, trzynasta emerytura, czyli bardziej sprawiedliwe dzielenie tego, co jest dorobkiem wszystkich Polaków – mówił Ziobro.

– Po drugie, wzrost gospodarczy, który jest z tym związany – dodał, podkreślając, że Polska jest „liderem wzrostu gospodarczego”. – I to, mimo pandemii, chcemy utrzymać – zaznaczył.

Jako trzeci obszar Ziobro wskazał „reformę instytucji państwa”.

– Na pierwszy plan wysuwa się dokończenie reformy sądownictwa, ale też innych organów państwa, żeby było bardziej profesjonalnie, szybciej. Tutaj potrzebny jest konsensus i – w tym niezwykle trudnym momencie, w którym jesteśmy – doprowadzenie tego, co zaczęliśmy, do końca – mówił. Jak dodał, chodzi m.in. o „spłaszczenie” struktury sądów.

– O szczegółach będę mógł rzetelnie powiedzieć po tym, jak zostaną uzgodnione te zmiany, które chcę zaproponować, zarówno na forum Zjednoczonej Prawicy, jak i z panem prezydentem – podkreślił minister.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej