90 lat temu na „Darze Pomorza” podniesiono polską banderę

„Dar Pomorza” został wycofany ze służby w 1982 roku, a na jego pokładzie stworzono muzeum. Fregatę można oglądać w porcie w Gdyni (fot. Wikimedia commons (CC BY 2.5 PL) / Żeglarz)

90 lat temu w Gdyni odbył się chrzest „Daru Pomorza”, a na statku po raz pierwszy podniesiono polską banderę. „Dar Pomorza” to jeden z symboli II Rzeczpospolitej, na którym kształciło się wiele pokoleń polskich żeglarzy.

PKP Intercity przywraca lokomotywom historyczne barwy

Stanowiące część taboru PKP Intercity dwie lokomotywy wyprodukowane przed 1989 rokiem odzyskały historyczne barwy. Dawne kolory przywrócono...

zobacz więcej

Fregatę zwodowano w stoczni „Blohm und Voss” w Hamburgu w 1910 r. Żaglowiec najpierw pływał pod banderą niemiecką, a po I wojnie światowej został przekazany Francji. W lipcu 1929 r. przez Komitet Floty Narodowej, przy znacznym wsparciu finansowym polskiej ludności pomorza, został zakupiony jako okręt szkoleniowy dla Szkoły Morskiej w Gdyni. „Dar Pomorza” zastąpił tym samym inny polski żaglowiec „Lwów”.

Chrzest białej fregaty odbył się 13 lipca 1930 r. Rodzicami chrzestnymi zostali minister przemysłu i handlu oraz budowniczy Gdyni Eugeniusz Kwatkowski oraz żona ówczesnego ministra rolnictwa i dóbr narodowych Maria Janta-Połczyńska. Żaglowiec od początku był symbolem odzyskania przez Polskę niepodległości oraz obecności naszego kraju na morzach i oceanach. Żeglarz Waldemar Rybicki, który pływał na „Darze Pomorza”, podkreśla, że biała fregata była i jest bardzo ważnym symbolem II Rzeczpospolitej. „Kojarzy się z okresem dla Polski tak ważnym, jak budowa Gdyni, jak odzyskiwanie dostępu do morza” – powiedział żeglarz.

W latach 1934-35 „Dar Pomorza” pokonał 39 tys. mil morskich i opłynął kulę ziemską. W portach, do których zawijał, był ambasadorem odrodzonego państwa polskiego, odbywały się wydarzenia kulturalne oraz spotkania dyplomatyczne. Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości rejs białej freagty został powtórzony przez jej następcę „Dar Młodzieży”.

„Dar Pomorza” został wycofany ze służby w 1982 r., a rok później na jego pokładzie stworzono muzeum. Dziś białą fregatę można oglądać w porcie w Gdyni.

źródło:
Zobacz więcej