RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Włochy: 1,5 roku więzienia za dyskryminację osób LGBT. Projekt trafił do parlamentu

Projekt ustawy przewiduje kary do 6 lat więzienia za przemoc wobec osób homoseksualnych i transseksualnych oraz do półtora roku pozbawienia wolności za dyskryminację (fot. Valeria Ferraro/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)
Projekt ustawy przewiduje kary do 6 lat więzienia za przemoc wobec osób homoseksualnych i transseksualnych oraz do półtora roku pozbawienia wolności za dyskryminację (fot. Valeria Ferraro/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)

Projekt ustawy, który trafił już do parlamentu, przewiduje kary do sześciu lat więzienia za przemoc wobec osób homoseksualnych i transseksualnych oraz do półtora roku pozbawienia wolności za dyskryminację. Wśród kar dodatkowych jest między innymi 6 tys. euro grzywny. We Włoszech miały miejsce pikiety zwolenników i przeciwników nowego prawa.

Karta LGBT w całej Polsce? „Być może obowiązkowy przedmiot w szkołach” [WIDEO]

Eurodeputowana PO Janina Ochojska napisała na Twitterze, że popiera Rafała Trzaskowskiego, bo wprowadzi on m.in. kartę LGBT w całej Polsce. –...

zobacz więcej

Projekt ustawy o walce z przestępstwami z nienawiści do mniejszości seksualnych i dyskryminacją przygotował deputowany współrządzącej centrolewicowej Partii Demokratycznej Alessandro Zan, reprezentujący środowisko LGBT. Oprócz kar więzienia nowe prawo przewiduje także prowadzenie specjalnych lekcji w szkołach na temat konieczności walki z dyskryminacją.

Niedziela ogłoszona została dniem protestu przeciwko projektowi i pikiet pod hasłami „Nie dla prawa zabijającego wolność” i „Pozostańmy wolni”. Wiece odbyły się w wielu miastach od północy po południe kraju, w tym w Weronie, Pescarze, Piacenzy, Reggio Calabria. Protesty zorganizowały ruchy obrońców rodziny i środowisk włoskiej prawicy. Projekt został skrytykowany przez Kościół katolicki.

„Nie można być narażonym na więzienie tylko z powodu opinii” – takie hasło towarzyszyło wiecowi w Busto Arsizio koło Mediolanu.

Przeciwnicy „ustawy Zana” protestują przeciwko koncepcji wprowadzenia nowego przestępstwa, nazwanego homotransfobią; argumentują, że przepisy pozostawiają dużą przestrzeń dla różnych ich interpretacji.

Z kolei główna pikieta poparcia dla ustawy odbyła się w sobotę przed rzymskim Panteonem, a uczestniczyli w niej także politycy koalicyjnego Ruchu Pięciu Gwiazd i przedstawiciele organizacji skupiających osoby LGBT. Projekt nazywano „rozwiązaniem cywilizacyjnym” w obronie mniejszości.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej