RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Jak podczas wyborów ładowarki zbliżają do siebie sąsiadów?

Wybory Prezydenckie 2020 (fot. PAP/Marcin Bielecki)

Teraz mogę już zdradzić. Czekałem z rozpoczęciem pisania tego tekstu do godz. 21-ej w niedzielę wyborczą, na wypadek gdyby miała wpaść do mnie jakaś ważna kontrola, wyłapująca na gorącym uczynku sprawców naruszania ciszy wyborczej. – Strzeżonego Pan Bóg strzeże. Ostrożność jest zaletą ludzi roztropnych – jak pomyślałem, tak zrobiłem. Co do sekundy.

Teraz to już mediom publicznym niewiele pomoże

Europosłanka Magdalena Adamowicz przekazała opinii publicznej prawdziwą wykładnię tego, jaką rolę telewizji publicznej przeznacza Rafał Trzaskowski.

zobacz więcej

Nagle odeszło gdzieś zdenerwowanie – które pojawiło się zaraz po otwarciu lokali wyborczych – powodujące drżenie niczym galareta. Przestały mi się nadmiernie pocić ręce. Dłonie wróciły do stanu zwykłej wilgotności. Po chwili palce uzyskały zwykłą sprawność, bezbłędnie uderzając – piszę nie patrząc na klawiaturę – w odpowiednie litery i znaki. Zgodnie z zamierzeniem.

Na miejsce kosmicznego chaosu, jaki miałem w głowie, zaczęło pojawiać się racjonalne, czy jak się niekiedy mówi, chłodne myślenie. – Szanse są niewielkie. Ale diabeł nie śpi. A nuż wygra Trzaskowski. Jak się zmieni wtedy Polska? Nie będę przecież zawracał ludziom głowy pytaniem – jakiemu przeobrażeniu ulegnie moje życie. Ale Polski? Życie milionów moich rodaków. Bo, że nastąpi transmutacja to pewne. Zresztą słowo transmutacja pozostaje w związku z tą wizją.

Kim powinna zająć się prokuratura

Nie ma bardziej cynicznej, bezczelnej i kłamliwej partii niż Platforma Obywatelska. Mistrzem a zarazem ojcem chrzestnym takiej politycznej szkoły...

zobacz więcej

Pomyślałem, że na początek warto uporządkować te najważniejsze potencjalne przeróbki. Jak je spisać? Według alfabetu? Nie będę tworzył „Encyklopedii Trzaskowskiego”. Sporządzę zestaw tych jego posunięć, które rozpoczną epokę odwrotu, regresu i upadku, który Polskę nieuchronnie czeka, a czego zaślepieni w nim wyborcy nie widzieli i nie przeczuwali skutków dla nich samych. Poza nie licznymi, jak np. środowiska LGTB. Ci zyskają. To nie ulega wątpliwości. A może Rabiej na prezydenta Warszawy? To nie głupi pomysł. I mieści się w perspektywie długofalowej polityki obyczajowej i cywilizacyjnej Trzaskowskiego. Będzie mógł poszczycić się przynajmniej jedną spełnioną obietnicą. Z innymi może być krucho.

Tak to jest, jak się deklaruje coś co nie leży w naturze obiecującego. Np., że „umie rozwiązywać podstawowe problemy”. Chyba, że miał na myśli „Podstawowe problemy marksizmu-leninizmu” obecne we współczesnej myśli postępowej Europy przy rozwiązywaniu kwestii emigracji i zwiększającej się integracji mimo różnic orientacji seksualnych”. W tych ważnych dla Polski zagadnieniach Rafał Trzaskowski ma duże szanse na wniesienie własnego udziału praktycznego poprzez zwiększenie przez Kancelarię Prezydenta finansowego wsparcia Fundacji „Pro Humanum”, kierowaną przez Joannę Lange, vel Gontarczyk, byłą agentkę Służby Bezpieczeństwa.

W walce o odzyskanie władzy przez Platformę wszystkie chwyty dozwolone

Jedną z osi przewodnich kampanii wyborczej, która ma utorować Rafałowi Trzaskowskiemu drogę do pokonania Andrzeja Dudy jest oskarżanie Prawa i ...

zobacz więcej

Zastanawiałem się nad kolejnym wątkiem, gdy wpadł do mnie sąsiad, z zawodu elektronik, pytając, czy mogę mu pożyczyć ładowarkę do komórki. – Mam znajomą w komisji. Obiecała, że po dziesiątej zadzwoni i powie jak się czuje. – Ejże, nie bajeruj. Wyniki? Tak?

– Może szepnie. Ale nieoficjalnie. Towarzysko.

– Mam dwie ładowarki. Tę starszą weź sobie na stałe – powiedziałem.

– Nie chcę cię martwić – zatrzymałem go w drzwiach - ale obietnice finansowe Trzaskowskiego są nie realne. Obiecane przez niego „10 tysięcy zł które miała dostać każda polska rodzina na modernizację domu lub mieszkania – wymianę okien, ocieplenie budynku, montaż paneli fotowoltaicznych i inne ekoremonty”, muszą być najpewniej odłożone na przyszłą kadencję.

– Może tak będzie. Ale przyznasz, że to wspaniały program. Musisz też zrozumieć, że postęp, budowanie od podstaw tolerancyjnego społeczeństwa kosztuje – uświadomił mnie sąsiad – elektronik, gorący zwolennik Rafała Trzaskowskiego.

Czy zahamowanie fali przemocy w polityce jest możliwe?

To dzieje się dziś. I z każdym tygodniem się nasila. Po Polsce rozlewa się przemoc. Nieskutecznie hamowana. Co więcej, zamiast tego, jest ciągle...

zobacz więcej

– O czym ty mówisz? Polska, jeden z najbardziej tolerancyjnych krajów w Europie ma ją dopiero budować?

– A antysemityzm. Strachy anty emigracyjne. Neofaszyzm. Nie widziałeś „urodzin Hitlera” w TVN? Mało ci?

– Ok. Niech sobie buduje tolerancję. Chyba jednak nie wierzysz, że możliwy jest program „Inwestycje za rogiem”.

– Przypomnij.

– Specjalny fundusz przeznaczony dla miast powiatowych. 30 mln dla każdego, jako pieniądze na „rozpędzenie gospodarki i impuls do powstania nowych miejsc pracy, blisko ludzi.

– Może tym razem masz rację. Ale nie zaprzeczysz, że z tego pomysłu Trzaskowski „może być dumny”. Dla mnie ważne jest to, że w pierwszych dniach swego urzędowania Trzaskowski powoła zespół ekspertów, którzy przygotują „Białą księgę walki z epidemią”. Każdy z nas będzie mógł mieć w domu „Biała księgę COVID-19”. Czyż to nie piękne? Jeśli połączysz to z popieranym przez Trzaskowskiego „Zielonym Ładem dla Polski” będziesz miał pełny obraz metamorfozy Polski. Trzaskowski od pierwszego dnia zamierza domagać się od rządu przyjęcia unijnego Zielonego Ładu i rozpoczęcia stopniowego odchodzenia od węgla – najpóźniej do 2030 roku w ogrzewaniu domów i do 2040 roku w elektroenergetyce. Nie muszę cię przekonywać. Zaczniesz oddychać innym powietrzem i żyć w innej atmosferze politycznej.

Naszym obowiązkiem jest obrona rodziny – w tym dzieci jako przyszłości polskiego państwa. Tak mówią tylko troglodyci

Niezależnie od wściekłej krytyki środowisk lewicowych, jaka spotkała Andrzeja Dudę po podpisaniu przez niego w zeszłym tygodniu Karty Rodziny,...

zobacz więcej

Widać było, że czuł się w swoim żywiole. Zapalony mówił dalej: - Czy wiesz, że Trzaskowski powoła Radę Kobiet przy Prezydencie RP, której celem będzie stałe monitorowanie sytuacji kobiet w Polsce i współpraca z prezydentem na rzecz kobiet? Wyobrażasz sobie ten postęp? To nie wszystko. Wiesz, że reforma PiS skrzywdziła wielu sędziów. Trzaskowski stworzy „Obywatelski plan naprawy sądownictwa”, w którym sędziowie będą sprawiedliwie oceniani. Zresztą według tego planu sprawiedliwość ma zapanować wszędzie. Rozumiesz? Tak teraz będzie. Tylko jeszcze ten kanał publiczny TVP Info. Tym, liczę na to, zajmie Prokurator Generalny powoływany przez Prezydenta. Zwykły prokurator dla takiej telewizji to za mało. – No tak - powiedziałem gościnnie, przypominając sobie o roli gospodarza. - Spójrz, już po dziesiątej – dodałem. - O kurczę. Lecę. Nie przejmuj się – rzucił w progu. Zobaczysz, będzie tak, jak mówił nasz prezydent Rafał: - „W poniedziałek obudzimy się w Polsce, która jest uśmiechnięta, europejska i tolerancyjna”. - Nie wierzę. Nie możliwe – pomyślałem.

źródło:
Zobacz więcej