RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Pokazała w sieci, na kogo zagłosowała. Jest zawiadomienie na policję

Cisza wyborcza trwa do godz. 21 (fot.PAP/Leszek Szymański)

W jednej z komisji wyborczych w Płońsku mieszkanka tego miasta, podczas drugiej tury wyborów prezydenckich, uwieczniła na zdjęciu moment głosowania na jednego z kandydatów. Zdjęcie karty z wynikiem swojego wyboru zamieściła potem w internecie. O wpisie mieszkanki powiadomiono policję.

Incydent w komisji, w której głosował prezes PiS. Próba prowokacji

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński głosował w II turze wyborów prezydenckich na warszawskim Żoliborzu. Kiedy polityk oddawał głos,...

zobacz więcej

Jak poinformował kom. Robert Górczyński z płońskiej Komendy Powiatowej Policji, zgłoszenie dotyczące niedozwolonej agitacji w czasie trwania ciszy wyborczej wpłynęło od osoby, która natrafiła na fotografię na jednym z portali społecznościowych.

– Chodzi o zdjęcie, które w lokalu wyborczym wykonała mieszkanka Płońska, gdy na karcie do głosowania zaznaczała konkretnego kandydata. Następnie zdjęcie to zamieściła na jednym z portali społecznościowych. Zawiadomienie w tej sprawie złożył mieszkaniec Płońska, który zauważył zdjęcie, przeglądając portal – powiedział kom. Górczyński.

Jak wyjaśnił, zawiadomienie dotyczy art. 498 Kodeksu wyborczego, który mówi, że kto, w związku z wyborami, w okresie od zakończenia kampanii wyborczej aż do zakończenia głosowania prowadzi agitację wyborczą podlega karze grzywny. Kara ta może wynieść od 20 zł do 5 tys. zł.

W niedzielę odbywa się II tura wyborów prezydenckich – w całej Polsce od północy z piątku na sobotę do końca głosowania obowiązuje cisza wyborcza. W trakcie jej trwania zabroniona jest agitacja wyborcza, czyli publiczne nakłanianie lub zachęcanie do głosowania w określony sposób. Oznacza to, że nie wolno zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień czy rozpowszechniać materiałów wyborczych. Cisza wyborcza obowiązuje też w internecie.

źródło:

Zobacz więcej