RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zginęło 176 osób. Służby poinformowały, dlaczego doszło do katastrofy

Do tej pory nie przekazano czarnych skrzynek (fot.Fatemeh Bahrami/Anadolu Agency via Getty Images)

Załoga obsługująca system kierowanych rakiet ziemia-powietrze ponosi całkowitą odpowiedzialność za zestrzelenie przez Gwardię Rewolucyjną w styczniu ukraińskiego samolotu pod Teheranem – wynika z raportu Irańskiej Organizacji Lotnictwa Cywilnego, którego treść omawia agencja AP.

Iran przyznaje: ukraiński samolot zestrzelony w rezultacie „ludzkiego błędu”

Iran ogłosił w sobotę, że jego siły zbrojne „nieintencjonalnie” zestrzeliły ukraiński samolot pasażerski w rezultacie „ludzkiego błędu”. W...

zobacz więcej

W raporcie opublikowanym w sobotę późnym wieczorem stwierdzono, że system kierowanych rakiet ziemia-powietrze przeniesiono i nie został on odpowiednio ustawiony. Obsługujący go żołnierze nie mogli skomunikować się z centrum dowodzenia, błędnie zidentyfikowali lot cywilny jako zagrożenie i dwukrotnie oddali ogień bez uzyskania zgody dowódców. W raporcie nie podano, dlaczego przesunięto system.

Jak poinformowała agencja AP, pracownicy zachodniego wywiadu i analitycy uważają, że Iran zestrzelił samolot rosyjskim systemem Tor, w NATO oznaczonym jako SA-15. W 2007 r. Iran odebrał z Rosji 29 jednostek Tor-M1 na podstawie umowy o wartości szacowanej na 700 mln USD.

Z raportu wynika, że ukraiński samolot nie zachowywał się nietypowo. „W momencie odpalenia pierwszego pocisku samolot leciał na normalnej wysokości i po normalnej trajektorii” – czytamy w raporcie.

Samolot wystartował z lotniska Imama Chomeiniego, kiedy eksplodował pierwszy pocisk. Drugi pocisk prawdopodobnie uderzył bezpośrednio w samolot.

Iran potwierdza, że ukraiński samolot został zestrzelony przez dwie rakiety

Iran potwierdza, że w ukraiński samolot pasażerski uderzyły dwie rakiety – podała agencja AFP. Wcześniej dziennik „The New York Times” upublicznił...

zobacz więcej

Rzecznik irańskiego resortu sprawiedliwości w czerwcu miał poinformować, że aresztowano sześć osób, które prawdopodobnie miały wpływ na tragedię. Trzy z nich zostały zwolnione za kaucją.

Boeing 737-800 linii Ukraine International Airlines, wykonujący lot z Teheranu do Kijowa, został 8 stycznia zestrzelony w okolicach Teheranu. Zginęło 176 osób, w tym 82 Irańczyków, 57 Kanadyjczyków, 11 Ukraińców (dwoje pasażerów i dziewięcioro członków załogi), a także obywatele Szwecji, Afganistanu i Wielkiej Brytanii.

Władze Iranu przyznały 11 stycznia, że jego siły zbrojne zestrzeliły ukraiński samolot pasażerski w rezultacie błędu ludzkiego. Wcześniej Teheran zaprzeczał, jakoby ponosił odpowiedzialność za tragedię.

Teheran do tej pory nie przekazał Kijowowi czarnych skrzynek zestrzelonego samolotu. Na początku marca władze Iranu ogłosiły, że w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa podjęto decyzję o wstrzymaniu prac nad odczytywaniem danych ze skrzynek.

20 lipca Iran ma wysłać czarną skrzynkę samolotu do Francji, gdzie mają ją zbadać eksperci ukraińscy i francuscy – informowała irańska agencja informacyjna IRNA.

źródło:
Zobacz więcej