RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zniszczona karta, agitacja w lokalu. Kolejne naruszenia ciszy wyborczej

O naruszeniach ciszy wyborczej poinformowała policja (fot. PAP/Leszek Szymański)
O naruszeniach ciszy wyborczej poinformowała policja (fot. PAP/Leszek Szymański)

Kolejne przypadki naruszenia ciszy wyborczej odnotowano w woj. warmińsko-mazurskim: w Giżycku kobieta wyniosła kartę do głosowania i ją zniszczyła, w Kętrzynie agitowano w lokalu wyborczym – poinformowała policja.

PKW: Frekwencja wyższa niż w I turze

Na godz. 12 frekwencja wyborcza wyniosła 24,73 proc. – poinformował w niedzielę po południu przewodniczący PKW Sylwester Marciniak. Dwa tygodnie...

zobacz więcej

Oficer prasowy warmińsko-mazurskiej policji Rafał Jackowski poinformował PAP, że w niedzielę policja w regionie odnotowała kolejne naruszenia ciszy wyborczej i przestępstwa wyborcze. Do najpoważniejszego incydentu doszło w lokalu wyborczym w Giżycku, gdzie kobieta pobrała kartę do głosowania, wybiegła z nią z lokalu i podarła.

– Naruszone tu zostały zarówno kodeks wyborczy, który mówi o tym, że nie można wynosić kart do głosowania, jak i kodeks karny, w którym jest paragraf dotyczący zniszczenia karty do głosowania – powiedział PAP Jackowski. Dodał, że na miejscu zdarzenia pracują policjanci. Kobiety, która wyniosła i zniszczyła kartę wyborczą na razie nie udało się zatrzymać.

Wyniesienie karty z lokalu zagrożone jest karą do dwóch lat więzienia, zniszczenie karty podlega karze do trzech lat pozbawienia wolności.

Do incydentu doszło także w Kętrzynie, gdzie w lokalu wyborczym agitowano na rzecz jednego z kandydatów. W Olsztynie odnotowano dwa incydenty dotyczące niszczenia plakatów wyborczych.

Wcześniej w regionie odnotowano trzy inne incydenty dotyczące naruszenia ciszy wyborczej. 

źródło:

Zobacz więcej