RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wybory prezydenckie. Rekordowa frekwencja w Niemczech

Niemiecka Polonia wykazała duże zainteresowanie II turą wyborów na prezydenta Polski. O godz. 21 koperty zostaną wyciągnięte z urn i rozpocznie się zliczanie głosów przez komisje.

Wybory są bezpieczne, ale pamiętajmy o zasadach sanitarnych

Zachowana odległość, maski ochronne, dezynfekcja, jednorazowe długopisy i rękawiczki – o tym należy pamiętać przed oddaniem głosu. Już jutro II...

zobacz więcej

– Pierwsza tura to było ok. 87 proc. uprawnionych do głosowania – przypomina korespondent TVP w Berlinie Cezary Gmyz. Jak przekazał mu rzecznik prasowy polskiej ambasady, na tą chwilę zagłosowało już 89 proc. uprawnionych.

– Cały czas głosy są dostarczane, ponieważ Polonia zorganizowała akcję wysyłania kurierów i zbiera te głosy pod ambasadą – mówi Gmyz. Polska placówka dyplomatyczna spodziewa się, że w samym Berlinie liczba oddanych głosów przekroczy 13 tys., co oznaczałoby frekwencję na poziomie ponad 90 proc.

– To jest dużo lepszy wynik niż pięć lat temu. Wówczas frekwencja w II turze wyborów prezydenckich była na poziomie niespełna 68 proc. – podkreśla Cezary Gmyz.

źródło:
Zobacz więcej