RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Abp Jędraszewski: Miejsce chrześcijańskiego humanizmu chce zająć antyhumanizm

Miejsce chrześcijańskiego humanizmu chce zająć antyhumanizm, miejsce obiektywnych i trwałych wartości - nihilizm - mówił w sobotę na Jasnej Górze abp Marek Jędraszewski. Metropolita krakowski wygłosił homilię adresowaną do uczestników 29. Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja.

Adwokat Marka M.: Mój klient nie podrzynał gardła kukły abp. Jędraszewskiego

Występ z lalką symbolizującą abpa Jędraszewskiego był gestem symbolicznym, będącym odpowiedzią na jego słowa o „tęczowej zarazie” – przekonuje...

zobacz więcej

Według biura prasowego Jasnej Góry, w pielgrzymce uczestniczyło kilkanaście tysięcy osób - w tym roku frekwencja była niższa niż w ubiegłych latach, a w związku z niedzielnymi wyborami prezydenckimi uroczystości, zwykle dwudniowe, zostały ograniczone do jednego dnia.

Głównym punktem pielgrzymki była msza św. pod przewodnictwem metropolity krakowskiego, który w homilii nawiązał m.in. do przypadającej w tym roku setnej rocznicy bitwy warszawskiej, która - jak mówił - obroniła Polskę i Europę przed bolszewicką nawałą.

– Zdajemy sobie sprawę z tego, że obecnie, po stu latach od tamtej wiktorii, znajdujemy się jako Europa i Polska w obliczu kolejnego, równie śmiertelnego niebezpieczeństwa. Tym razem ma ono charakter przede wszystkim kulturowy. Jak wielokrotnie pisał o tym i mówił św. Jan Paweł II Wielki, a także papież Benedykt XVI, ludzie współcześni żyją tak, jakby Pana Boga nie było. Nie są już więc, jak niegdyś, istotami poszukującymi Boga, ale pozostają zupełnie zobojętniali na jego obecność. Wraz z tą postawą idzie odrzucenie przez nich prawa naturalnego – powiedział abp Jędraszewski.

– Miejsce obiektywnej prawdy zajmują: post-prawda, relatywizm, kłamstwo i fake-newsy. W zaistniałej pustce duchowej ludzie stają się zupełnie bezbronni wobec ideologii wyrastających - jak bolszewizm - z korzeni marksistowskich, podważających instytucje małżeństwa i rodziny, i tworzących programy, których celem jest moralna deprawacja dzieci i młodzieży. Człowieczeństwo ludzi, które przecież nie może istnieć i rozwijać się bez prawdy, dobra i piękna, jest już w samych swych fundamentach zagrożone. Miejsce chrześcijańskiego humanizmu chce zająć antyhumanizm, miejsce obiektywnych i trwałych wartości - nihilizm, miejsce osoby ludzkiej stworzonej na boży obraz i podobieństwo - dziwna istota pozbawiona tożsamości, wydana na łup złudnym i krótkotrwałym przyjemnościom zmysłowym – ocenił metropolita krakowski.

– W tej sytuacji - podobnie jak polscy biskupi 100 lat temu – kierujemy nasz wzrok ku Matce Bożej Jasnogórskiej, naszej Królowej, i wołamy: Matko, ratuj! Matko, daj nam siłę ducha, dzięki któremu nie ulegniemy dyktaturze mniejszości. - powiedział arcybiskup, za wzór zawierzenia Matce Bożej wskazując św. Jana Pawła II. Jak mówił abp Jędraszewski, papież „budował chrześcijański humanizm i o ten humanizm się nieustannie upominał – w wymiarze zarówno indywidualnym, jak i narodowym”.

źródło:
Zobacz więcej