RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Poszukiwania mężczyzny z pumą. Policja wydała oświadczenie

Piątkowa próba odebrania pumy właścicielowi zakończyła się ucieczką mężczyzny ze zwierzęciem do lasu (fot. Avalon/Universal Images Group via Getty Images)

Naszą ustawową rolą jest wykonywanie czynności na polecenie sądów – oświadczyła policja w Zawierciu, odnosząc się do prowadzonych poszukiwań właściciela pumy. Zgodnie z wyrokiem sądu, mężczyzna miał przekazać udomowione zwierzę do ZOO w Poznaniu, ale odmówił wydania pumy i uciekł z nią do lasu.

Zniknął razem z pumą. Wielkie poszukiwania w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej

Kilkudziesięciu policjantów bierze udział w akcji poszukiwania pumy w gminie Ogrodzieniec w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej (Śląskie). Mężczyzna,...

zobacz więcej

Prowadzone w piątek do późnego wieczora poszukiwania, w których uczestniczyło ok. 200 policjantów, zakończyły się niepowodzeniem. W sobotę właściciel zwierzęcia opublikował na Facebooku informację, że są „bezpieczni”, a także film, na którym głaszcze pumę.

„Dziękujemy za każdą wiadomość. Za każde wsparcie. Siła w Was. Udostępniamy nasze posty. Podajemy dalej. Bez tego kłamstwo będzie górą. Niech media widzą, jaką mamy armię. Czekamy na rozwój wydarzeń. Czekamy na fachową pomoc prawną. Bez tego nie możemy nic zrobić” – napisano na profilu poszukiwanego przez policję mężczyzny z Ogrodzieńca – byłego żołnierza, właściciela udomowionej pumy o imieniu Nubia.

W sobotę wieczorem swoje oświadczenie w tej sprawie opublikowała zawierciańska policja, której przedstawiciele podkreślają, że ustawową rolą policji jest wykonywanie czynności na polecenie sądów. W tej konkretnej sytuacji – czytamy w oświadczeniu – postanowieniem Sądu Rejonowego w Zawierciu, które uprawomocniło się 21 marca tego roku – puma miała zostać przekazana przez właściciela do ZOO w Poznaniu.

„W związku z brakiem realizacji nałożonego obowiązku, Sąd zlecił Policji pomoc w ustaleniu miejsca przechowywania zwierzęcia, co było systematycznie realizowane, również w oparciu o napływające informacje z ZOO w Poznaniu” –podali policjanci.

„Biorąc pod uwagę szczególny charakter tej sprawy i dokonane rozpoznanie, było do przewidzenia, iż dotychczasowy właściciel nie będzie chciał oddać Nubii dobrowolnie, gdyż bezsprzecznie jest z nią bardzo związany emocjonalnie. Z tego względu przed podjęciem działań związanych z przekazaniem pumy zasadnym było dokładne zaplanowanie czynności, w tym zapewnienie ewentualnego udziału mediatora, co w naszym przekonaniu mogło przyczynić się do rozwiązania tej sytuacji w sposób jak najmniej dolegliwy (również dla pumy), a przede wszystkim zapewniający bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom czynności” – wyjaśniła zawierciańska policja.

Próbowała uratować swojego psa z paszczy pumy

Bardzo kochała swojego psa i gdy ten został zaatakowany przez pumę od razu stanęła w jego obronie. Kobieta, by uratować swojego pupila podważyła...

zobacz więcej

Funkcjonariusze - jak czytamy w oświadczeniu - zostali w piątek zaskoczeni wiadomością, że przedstawiciele ZOO w Poznaniu, wraz z asystującymi im dziennikarzami, podjęli samodzielną próbę przejęcia Nubii, nie informując wcześniej o tym policji.

„Próba ta okazała się nieskuteczna, a jej efektem była ucieczka dotychczasowego właściciela z pumą. Jedynym pozytywnym aspektem tej nieudanej realizacji jest fakt, że nikt nie doznał obrażeń ciała” – oceniła policja.

Piątkowe intensywne działania poszukiwawcze, do których były zaangażowane bardzo duże siły policyjne, wynikały - jak tłumaczą policjanci - z pierwszych ustaleń, dokonanych w oparciu o relację uczestników, które są weryfikowane w ramach prowadzonego postępowania. "Poszukiwania są aktualnie przez nas kontynuowane, jednak ich forma została znacznie zmodyfikowana" - poinformowała zawierciańska policja.

W oświadczeniu przypomniano, że niezależnie od prowadzonych przez nich działań oraz zewnętrznych prób rozwiązania problemu w drodze mediacji, należy mieć na względzie, że puma Nubia, pomimo łagodnego i pięknego wyglądu, jest jednak dzikim i drapieżnym zwierzęciem. „W przypadku jej zauważenia prosimy o powiadomienie policji na numer alarmowy oraz nie podejmowanie żadnych samodzielnych działań” - zaapelowała policja.

Piątkowa próba odebrania Nubii właścicielowi, zakończona ucieczką mężczyzny ze zwierzęciem do lasu, została zrelacjonowana na Facebooku - zarówno przez samego uciekiniera, jak i przedstawicieli poznańskiego ogrodu zoologicznego.źródło:

Zobacz więcej