RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Planujesz wypoczynek nad wodą? Sprawdź czystość kąpielisk online

Woda w kąpieliskach jest monitorowana pod kątem przekroczenia zanieczyszczeń (fot. Reuters/Albert Gea)

Osoby planujące wypoczynek nad wodą mogą sprawdzić za pośrednictwem internetu czystość wody w polskich kąpieliskach morskich i śródlądowych. Jeśli ktoś szuka wiarygodnych informacji, powinien skorzystać z naszego serwisu – zachęca rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jan Bondar.

Nadmorskie kąpieliska wolne od sinic

Woda we wszystkich blisko 60 kąpieliskach w województwie pomorskim nad otwartym morzem i nad Zatoką Gdańską jest wolna od sinic i nadaje się do...

zobacz więcej

Serwis prowadzony przez GIS zawiera w tym roku, jak podkreślił rzecznik, informacje o 600 kąpieliskach.

– Woda w miejscach przeznaczonych do kąpieli jest monitorowana pod kątem przekroczenia zanieczyszczeń mikrobiologicznych np. bakterii Escherichia coli, enterokoków czy obecności w wodzie zakwitu sinic, co objawia się widocznymi smugami, kożuchem i pianą – wskazał Bondar

Badania obejmują też, jak dodał, m.in. kontrolę obecności innych zanieczyszczeń, takich jak materiały smoliste, szkło, tworzywa sztuczne, guma i inne odpady w ilości niedającej się natychmiast usunąć z wody.

Rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego przypomniał, że w razie przekroczenia dopuszczalnych wartości określonych parametrów wydawany jest zakaz kąpieli. Przywrócenie możliwości bezpiecznego kąpania następuje po wykonaniu kolejnego badania wody, które wykaże odpowiednią czystość.

Aktualizacja serwisu - jak zaznaczył - odbywa się na bieżąco. Powstaje on na podstawie danych z szesnastu wojewódzkich stacji sanitarno-epidemiologicznych.

Na stronie sk.gis.gov.pl znaleźć można, oprócz danych na temat czystości wody, także wiele innych przydatnych informacji o infrastrukturze, m.in. o możliwości zacumowania sprzętu wodnego, miejsca na grill, wydzielonych miejsc dla dzieci czy dla wyprowadzania psa.

Na stronie zamieszczona jest mapa z zaznaczonymi kąpieliskami i ich wyszukiwarka. Po wybraniu konkretnej lokalizacji wyświetla się komunikat dotyczący trwania sezonu kąpielowego dla danego kąpieliska.

W przypadku już aktywnych kąpielisk, tzn. takich, w których sezon się już rozpoczął, możliwy jest odczyt pełnej informacji. W przypadku pozostałych dostępna jest informacja o planowanym starcie sezonu kąpielowego. Szczegółowy raport pojawi się po jego otwarciu.

źródło:

Zobacz więcej