RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Muzeum Powstania Warszawskiego zachęca do odwiedzenia „Cel Bezpieki”

Wystawa została ponownie udostępniona po kwarantannie (fot. Ministerstwo Sprawiedliwości)

Muzeum Powstania Warszawskiego zachęca do odwiedzenia „Cel Bezpieki”, które po kwarantannie ponownie zostały udostępnione zwiedzającym. To zewnętrzna wystawa muzeum znajdująca się w miejscu gdzie po 1945 roku przetrzymywano i torturowano Polaków.

IPN bez dostępu do wielu katowni UB. „Ostatni dzwonek”

Instytut Pamięci Narodowej ma utrudniony dostęp do wielu miejsc pamięci, w tym katowni UB – informuje „Nasz Dziennik”. Bez pilnej zmiany prawa...

zobacz więcej

Wystawa znajduje się w podziemiach Muzeum Sprawiedliwości w Warszawie, w miejscu gdzie tuż po II wojnie światowej mieściło się Muzeum Bezpieczeństwa Publicznego, w którego kazamatach więziono między innymi generała Augusta Emila Fieldorfa „Nila” oraz Jana Rodowicza „Anodę”.

Jak mówi Katarzyna Grabowska z Muzeum Powstania Warszawskiego jedną z głównych cech wystawy „Cele Bezpieki” jest jej autentyczność.

– Tam w latach 1945-54, na Koszykowej, przy Placu na Rozdrożu w pięknej przedwojennej kamienicy Bogdanowicza znajdowało się więzienie i bardzo ciężki areszt wydobywczy – powiedziała Katarzyna Grabowska.

Podziemne cele zostały starannie odrestaurowane dzięki temu zwiedzający mogą na ścianach zobaczyć autentyczne rysunki i zapiski więźniów.

– Można zobaczyć podpisy, kalendarze numeryczne, wydrapki a nawet portrety – dodała Katarzyna Grabowska.

Informacje dotyczące zwiedzania „Cel bezpieki” znajdują się na stronie internetowej Muzeum www.1944.pl.

źródło:
Zobacz więcej