RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Łapówki wyborcze. Proponowano zniżki za usługę lub pieniądze

Postępowania w tych sprawach będą się toczyć w oparciu o artykuł 250 kodeksu karnego (fot. OrnaW/pixabay/zdjęcie ilustracyjne)

Policjanci w woj. warmińsko-mazurskim odnotowali w sobotę dwa przypadki podejrzenia popełnienia przestępstwa łapownictwa wyborczego. W Gołdapi oferowano zniżkę w zakładzie fryzjerskim w zamian za głosowanie na określonego kandydata, a w Działdowie za to samo oferowano pieniądze.

Zginął jadąc furmanką. Policja prosi o pomoc

66-latek jadąc zaprzęgiem konnym zjechał z drogi i uderzył w drzewa. Mimo udzielonej pomocy medycznej, mężczyzna zmarł. Do śmiertelnego wypadku...

zobacz więcej

Rafał Jackowski z biura prasowego komendy wojewódzkiej policji w Olsztynie poinformował, że zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa łapownictwa wyborczego policjanci otrzymali od mieszkańców. W Gołdapi w jednym z zakładów fryzjerskich oferowano 20 proc. zniżki na usługi w zamian za głosowanie na określonego kandydata, zaś w Działdowie za to samo oferowano pieniądze.

– Postępowania w tych sprawach będą się toczyć w oparciu o artykuł 250 kodeksu karnego, który przewiduje za takie przestępstwo do 5 lat więzienia – powiedział Jackowski.

Policjant nie podał, jaką kwotę oferowano za głosowanie w Działdowie, nie wskazał także, na szkodę jakich komitetów wyborczych miały być popełnione oba przestępstwa.

Jackowski poinformował także, że policja na Warmii i Mazurach odnotowała w sobotę 8 przypadków zrywania plakatów i ogłoszeń wyborczych. Do takich zdarzeń, które są kwalifikowane jako wykroczenia zagrożone karą grzywny do 500 zł, doszło w Kętrzynie, Ostródzie, Bartoszycach i Mikołajkach. W tym ostatnim mieście policja wystawiła sprawcom wykroczenia mandaty.

źródło:
Zobacz więcej