RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kuriozalny zarzut wicenaczelnego „GW”: Komunikat RCB to agitacja

Artykuł udostępnił na Twitterze zastępca redaktora naczelnego Jarosław Kurski (fot. Jaap Arriens/NurPhoto via Getty Images)

Osoby powyżej 60 lat, kobiety w ciąży i osoby niepełnosprawne będą mogły głosować w niedzielę w lokalach wyborczych bez kolejki – przypomina w sobotę Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w alercie rozsyłanym SMS-ami. Sprawa stała się obiektem ataku „Gazety Wyborczej”, która widzi w tym agitację przed jutrzejszym głosowaniem. Powód niepokoju „GW”: wśród osób starszych Andrzej Duda ma duże poparcie. Artykuł na ten temat udostępnił na Twitterze zastępca redaktora naczelnego Jarosław Kurski.

Członkini komisji wyborczej próbowała schować karty do głosowania

W sobotę członkini komisji wyborczej na os. Teatralnym w Krakowie próbowała schować karty do głosowania pod swoje ubranie. Nie chciała ich też...

zobacz więcej

Zgodnie z nowymi przepisami, które wprowadzono przed II turą wyborczą, w lokalu wyborczym w pierwszej kolejności obsługiwane będą osoby powyżej 60 lat, kobiety w ciąży, osoby z dzieckiem do 3 lat oraz osoby z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego lub te, które ze względu na stan zdrowia nie mogą poruszać się samodzielnie.

Wynika to z nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia, która ukazała się we wtorek w sprawie wykazu środków ochrony osobistej związanej ze zwalczaniem epidemii COVID-19 dla członków obwodowych komisji wyborczych oraz szczegółowych zasad bezpieczeństwa sanitarnego w lokalu wyborczym.

Sprawa stała się obiektem ataku „GW”. „Sześć dni przed drugą turą wyborów minister zdrowia wydał rozporządzenie dające pierwszeństwo wstępu do lokali wyborczych osobom po sześćdziesiątce - czyli tej kategorii wyborców, w której poparcie dla Andrzeja Dudy jest o kilkanaście punktów procentowych wyższe niż wśród ogółu Polaków” – czytamy na portalu gazety.

Według autorów przytaczanego artykułu użycie alertu RCB do informowania o tym rozporządzeniu jest „bulwersujące”. „Użycie tego systemu przez rząd podczas ciszy wyborczej do propagandy wyborczej - bo tylko tak można określić komunikat, który zachęca do głosowania kategorię wyborców znaną z poparcia dla konkretnego kandydata - narusza zarówno zasadę wolnych wyborów, jak również przepisy (unijne i polskie) dotyczące ochrony danych osobowych. Przepisy te zabraniają dowolnego wysyłania reklam czy propagandy (m.in. wyborczej) na telefony, chyba że właściciel telefonu wyraził na to zgodę” - czytamy na stronie portalu wyborcza.pl cytującego stanowisko tzw. Obserwatorium Wyborczego, samozwańczego tworu promującego materiały KOD. Artykuł na ten temat udostępnił na Twitterze zastępca redaktora naczelnego Jarosław Kurski.

Tymczasem powszechnie wiadomo, że koronawirus jest najgroźniejszy dla osób starszych. Spośród 1568 osób zmarłych dotąd na Covid-19 w Polsce aż 1102 miało 70 lat i więcej, z czego 678 osób – 80 lat i więcej. Jedynie 18 osób zmarłych było w wieku poniżej 40 lat.

źródło:
Zobacz więcej