RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Apel lekarki: Ozdrowieńcy z COVID-19 powinni oddawać krew

Krew osób, które pokonały koronawirusa ma właściwości lecznicze (fot. arch. PAP/Wojciech Pacewicz)

Joanna Wojewoda, lekarka z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie zaapelowała na antenie Polskiego Radia 24 do ozdrowieńców z covid-19 o oddawanie krwi - niezwłocznie po wyzdrowieniu z choroby.

Bytom: Pierwszy pacjent wyleczony z Covid-19 dzięki osoczu ozdrowieńca

W Szpitalu Specjalistycznym nr 1 w Bytomiu wyleczono pierwszego pacjenta chorego na Covid-19 wykorzystując do tego osocze innego ozdrowieńca....

zobacz więcej

– Wciąż zgłasza się niewielu ozdrowieńców, tymczasem od ilości dostępnego ich osocza z przeciwciałami zależy produkcja preparatu, który może pomóc chorym na COVID-19 – mówiła Joanna Wojewoda.

Lekarka podkreśliła, że krew osób, które pokonały koronawirusa ma właściwości lecznicze, ale utrzymują się one krótko. Im później od wyzdrowienia, tym mniej ma przeciwciał w osoczu i w związku z tym słabszy jest jego efekt terapeutyczny.

– 14 dni po drugim ujemnym wyniku RNA-SARS taki dawca jest dla nas najbardziej pożądany – mówiła Joanna Wojewoda.

Dodała, że na bazie osocza ozdrowieńców lubelska Wytwórnia Surowic i Szczepionek będzie produkować immunoglobulinę, która wprawdzie nie leczy, ale poprawia stan chorego i pomaga mu zwalczyć chorobę. Lekarka podkreśliła, że aby można było uruchomić produkcję, zakład musi mieć odpowiednią ilość osocza od osób, które wyzdrowiały.

źródło:
Zobacz więcej