RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Uroczyste przysięgi żołnierzy WOT. Blisko 200 nowych żołnierzy

Przysięga żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej w Zgierzu (fot. PAP/Grzegorz Michałowski)
Przysięga żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej w Zgierzu (fot. PAP/Grzegorz Michałowski)

82 ochotników z Mazowsza na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie (Lubuskie) oraz 100 nowych żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej z woj. łódzkiego w Kutnie i w Zgierzu złożyło uroczystą przysięgę wojskową i tym samym zasiliło WOT. Ze względu na ograniczenia epidemiologiczne w uroczystości nie uczestniczyli goście i rodziny terytorialsów.

Błaszczak: Współpraca rządu i prezydenta kluczowa dla modernizacji wojska

Współpraca rządu i prezydenta zwierzchnika sił zbrojnych jest kluczowa dla modernizacji technicznej wojska, a przez to dla miejsc pracy w krajowym...

zobacz więcej

To 14. przysięga żołnierzy WOT z południowego Mazowsza, która po raz pierwszy odbyła się w Wędrzynie.

– Obecnie nasza brygada liczy ponad 1 300 żołnierzy, w tym 260 zawodowych. Dzisiaj liczba ta powiększa się o 102 osoby, bo oprócz szkolenia podstawowego odbyło się wyrównawcze, w którym wzięło udział 20 osób – poinformowała rzeczniczka 6 Mazowieckiej Brygady OT szer. Marlena Rosłaniec.

Ze względu na reżim sanitarny przysięga odbyła się bez zaproszonych gości, prawie 400 kilometrów od miejsca, w którym nowi terytorialsi rozpoczęli swoją wojskową drogę. Była ona ostatnim etapem pobytu ochotników z Mazowsza na poligonie w Wędrzynie.

Setki milionów na nowoczesne technologie w wojsku

Po naradach ze zwierzchnikiem sił zbrojnych prezydentem Andrzejem Dudą podjęliśmy decyzję o zainwestowaniu dodatkowych środków 300 do 400 mln zł w...

zobacz więcej

– W sobotę w Łódzkiem uroczystą przysięgę wojskową złożyło 100 żołnierzy, którzy ukończyli szkolenie podstawowe. Przysięgając na sztandar wojskowy, zasilili oni szeregi 91. batalionu lekkiej piechoty w Zgierzu i 92. batalionu w Kutnie – przekazał rzecznik prasowy Wojsk Obrony Terytorialnej płk Marek Pietrzak.

Wśród stu nowo zaprzysiężonych żołnierzy, w wieku od 18 do 50 lat, jest 12 kobiet. W jednostkach wojskowych w Kutnie i Zgierzu do przysięgi stanęli uczniowie, studenci m.in. pedagogiki i wychowania fizycznego, osoby prowadzące własną działalność gospodarczą, prawnicy, nauczyciele, instruktorzy walk wręcz, a także położna.

WOT mają obecnie w swoich szeregach 24 tys. żołnierzy, w tym ponad 20 tys. ochotników. Misją WOT jest wspieranie i obrona lokalnych społeczności.

źródło:
Zobacz więcej