RAPORT

Pogarda

Wyzwaniem najbliższych miesięcy jest szybki powrót gospodarki do normalnego funkcjonowania

Według Jakuba Suwalskiego, ekonomisty Polskiego Instytutu Ekonomicznego, za dobrą kondycję polskiej gospodarki odpowiadają trzy czynniki (fot. Leszek Szymański/PAP)
Według Jakuba Suwalskiego, ekonomisty Polskiego Instytutu Ekonomicznego, za dobrą kondycję polskiej gospodarki odpowiadają trzy czynniki (fot. Leszek Szymański/PAP)

Najnowsze

Popularne

Komisja Europejska zrewidowała swoje prognozy i mimo pogłębienia spadku PKB w Polsce z -4,3 proc. do - 4,6 proc., to recesja najłagodniej w całej unii obejdzie się z naszą gospodarką. W 2021 r. KE prognozuje dla Polski wzrost o 4,3 proc. PKB, co wskazuje, że w okresie czwarty kwartał 2019 - czwarty kwartał 2021 r. polska gospodarka odnotuje niewielki, ale jednak wzrost. Według Jakuba Suwalskiego, ekonomisty Polskiego Instytutu Ekonomicznego, za dobrą kondycję polskiej gospodarki odpowiadają trzy czynniki. 

Koronawirus. PE chce, by Unia miała więcej kompetencji w dziedzinie ochrony zdrowia

Parlament Europejski chce, żeby UE miała więcej kompetencji w dziedzinie ochrony zdrowia. Rezolucję w tej sprawie przyjęto w piątek 526 głosami za,...

zobacz więcej

- Wyzwaniem najbliższych miesięcy jest szybki powrót gospodarki do normalnego funkcjonowania. O ile konsumpcja powinna się stopniowo odmrażać, to większym problemem jest spadek eksportu i aktywności inwestycyjnej firm - powiedział PAP Jakub Sawulski, ekonomista PIE.

– Za relatywnie – w porównaniu do innych państw – dobrą kondycję polskiej gospodarki odpowiadają trzy czynniki – powiedział ekspert. Pierwszym jest stosunkowo dobra sytuacja epidemiczna, w szczególności w porównaniu do państw takich jak Hiszpania czy Włochy.

– Restrykcje gospodarcze w Polsce zostały szybko wprowadzone i były silne, ale dzięki temu udało uniknąć znaczącego rozprzestrzeniania się wirusa i konsumenci po zniesieniu restrykcji mogli stosunkowo szybko wrócić do zakupów – co widać po zaskakująco dobrych wynikach sprzedaży detalicznej w maju - spadek o niecałe 8 proc. rok do roku wobec prognozowanych -12 proc. – ocenił ekonomista.

– Po drugie, Polska charakteryzuje się mniejszym niż w innych państwach udziałem w PKB tych sektorów, które najbardziej ucierpiały na pandemii – stwierdził Sawulski. Dotyczy to zwłaszcza turystyki – Polska znajduje się w gronie państw o najniższym jej udziale w wartości dodanej w gospodarce w Unii Europejskiej.

– Polacy także dużo rzadziej niż w innych państwach korzystają z posiłków w restauracjach, więc także wpływ problemów tego sektora na całą gospodarkę jest relatywnie mały  – skomentował.

Czescy posłowie uchwalili rekordowy deficyt budżetowy. 19 mld euro

Czeska Izba Poselska uchwaliła w środę nowelizację budżetu z deficytem sięgającym 19 mld euro. Deficyt zwiększono po raz trzeci. W budżecie na 2020...

zobacz więcej

Wedle Sawulskiego trzeci element to fakt, że pakiety pomocowe w Polsce były stosunkowo duże i okazały się skuteczne. – Głównym celem pakietów pomocowych było niedopuszczenie do masowych zwolnień pracowników i bankructw firm – wskazał ekonomista. Zaznaczył, że  „ten cel został osiągnięty – dane z rejestrów nie wskazują na znaczący wzrost liczby zamykanych firm, a wzrost bezrobocia także jest znacznie mniejszy niż przewidywano 2-3 miesiące temu”.

Zdaniem Sawulskiego wyzwaniem najbliższych miesięcy jest jak najszybszy powrót gospodarki do normalnego funkcjonowania. – O ile konsumpcja powinna się niejako automatycznie, stopniowo odmrażać, o tyle znacznie większym problemem jest spadek eksportu oraz aktywności inwestycyjnej firm – ocenił.

Ekonomista dodał, że pierwszy czynnik zależy głównie od odradzającego się popytu za granicą, a drugi od skali niepewności firm co do najbliższej przyszłości. – W przypadku obu kluczowe jest to, jak będzie zmieniała się sytuacja epidemiczna w najbliższych miesiącach, a dokładniej, jak duża będzie skala drugiej fali zachorowań w miesiącach jesienno-zimowych – podsumował Ekonomista PIE.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej