RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Pomarańczowe alerty. IMGW ostrzega – możliwe trąby powietrzne i duży grad

Lepiej zostań w domu (fot.Cuneyt Celik/Anadolu Agency via Getty Images))

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed intensywnymi opadami, burzami i gradem. Na krańcach południowo-wschodnich istnieje małe prawdopodobieństwo utworzenia się trąby powietrznej.

Trąba powietrzna nad Ustroniem Morskim. Wiatr porwał domki letniskowe

Trąba powietrzna w Ustroniu Morskim porwała 8 domków holenderskich. Sześć osób, w tym jedno dziecko, zostało poszkodowanych.

zobacz więcej

Ostrzeżenia IMGW dotyczą województw – podkarpackiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego, mazowieckiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, łódzkiego i kujawsko-pomorskiego.

Alerty drugiego stopnia obowiązują na podkarpaciu, opolszczyźnie i Małopolsce. Obowiązywać będą do godzin popołudniowych, miejscami do północy.

Instytut podaje, że w sobotę na południowym wschodzie kraju możliwe są intensywne burze. Punktowo mogą im towarzyszyć opady deszczu 20-30 mm, grad oraz porywy wiatru do 90 km/h. Na krańcach południowo-wschodnich istnieje małe prawdopodobieństwo utworzenia się trąby powietrznej.

Możliwy jest rozwój superkomórek, z mniejszym prawdopodobieństwem zorganizowanych struktur wielokomórkowych.

Przypomnijmy, w piątek w Ustroniu Morskim na Pomorzu Zachodnim przeszła trąba powietrzna. Sześć osób, w tym jedno dziecko, zostało poszkodowanych. Trąba powietrzna przeszła przez prywatny teren, na którym stoi co najmniej kilkadziesiąt podobnych domków holenderskich. Domki, które zostały uszkodzone, stały na skraju pola, po zewnętrznej stronie.

źródło:
Zobacz więcej