RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wielka Brytania chce powrotu żubra

Żubr to największy żyjący w Europie ssak lądowy (for.pixabay.com)

Do Wielkiej Brytanii mają powrócić wytępione w XII wieku żubry – informuje strona internetowa Kent Wildlife Trust. Organizacja ta chce włączenia tych ssaków w brytyjski ekosystem w 2022 roku.

„Pojawiają się parami, co znaczy, że pozostaną”. Żubry w oku kamery [WIDEO]

Od początku 2020 roku w Nadleśnictwie Bierzwnik (woj. zachodniopomorskie) widywane są żubry wędrujące w parach oraz w większych grupach. Wszystko...

zobacz więcej

Żubr (Bison bonasus) to największy żyjący w Europie ssak lądowy. Chociaż lżejszy od amerykańskiego bizona (Bison bison), jest od niego nieco większy i ma dłuższe nogi. Przed wiekami zasiedlał całą Europę, aż po Kaukaz i Wołgę. Później utrzymał się tylko na Kaukazie i w Puszczy Białowieskiej, ale w okresie I wojny światowej został wytępiony i jego populację naukowcy odtworzyli ze sztuk żyjących w niewoli na Białorusi, Litwie, w Polsce, Rosji i na Ukrainie.

Ponownego włączenia żubra w brytyjski leśny ekosystem chcą dokonać wiosną 2022 organizacje Kent Wildlife Trust oraz Wildwood Trust. Koszt realizacji projektu ma wynieść około miliona funtów.

Zlokalizowany w Blean Woods w pobliżu Canterbury teren o powierzchni 500 hektarów zostanie otoczony płotem. Oprócz żubrów mają się tam znaleźć także dzikie koniki.

Żubry pozwolą ludziom obcować z pierwotną przyrodą i przywrócą procesy zachodzące kiedyś w naturze. Czochrając się o drzewa, niekiedy je przewracają, umożliwiając dostęp światła do dolnych partii lasu. Tarzając się tworzą z kolei plamy gołej ziemi korzystne dla jaszczurek i rzadkich roślin. Zdzierając korę przyczyniają się do powstawania martwych drzew, na których żyją grzyby i owady.

źródło:

Zobacz więcej