RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rocznica pacyfikacji Michniowa. Zamordowany Stefanek Dąbrowa miał 8 dni

12 i 13 lipca przed Domem Pamięci zostanie wyeksponowana wystawa dr Katarzyny Jedynak, kierownika Działu Edukacji Martyrologicznej w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie (fot. TVP Kielce)

12 lipca przypada 77. rocznica pacyfikacji Michniowa (woj. świętokrzyskie). Od trzech lat w tym dniu obchodzony jest także Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej.  Z tej okazji  przed miejscowym Domem Pamięci zostanie wyeksponowana wystawa dr Katarzyny Jedynak, zatytułowana „Pamiętam ten straszny dzień. Niemieckie represje na wsi polskiej w latach 1939-40”.

77. rocznica krwawej niedzieli. Wspomnienie ludobójstwa na Wołyniu

11 lipca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. W sobotę...

zobacz więcej

W tym roku upamiętnienie wydarzeń ze względu na pandemię, nie odbędą się oficjalne uroczystości przy mogile w Michniowie.  Wszyscy, którzy pragną oddać hołd mieszkańcom wsi polskich spacyfikowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej, mogą to zrobić  w sposób symboliczny poprzez modlitwę, złożenia wieńca, czy zapalenie znicza.  

12 i 13 lipca przed Domem Pamięci zostanie wyeksponowana wystawa dr Katarzyny Jedynak, kierownika Działu Edukacji Martyrologicznej w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie, zatytułowana „Pamiętam ten straszny dzień. Niemieckie represje na wsi polskiej w latach 1939-40”. 

– Wystawa ma przybliżyć odbiorcom tragiczne wydarzenia, które rozegrały się na polskiej wsi w pierwszych miesiącach obecności Niemców w Polsce i były nierozerwalnie związane z walką niemieckiej armii z żołnierzami Wojska Polskiego. Zdarzenia te zostały okupione kilkunastoma tysiącami ofiar, zamordowanych w trakcie ponad 700 akcji skierowanych przeciwko polskiej ludności cywilnej – wyjaśnia Katarzyna Jedynak.

Zamordowana wieś

zobacz więcej

W czasie II wojny światowej Niemcy spacyfikowali co najmniej 817 polskich wsi. Ich mieszkańców rozstrzeliwano, wywożono do obozów koncentracyjnych i na przymusowe roboty do III Rzeszy, a dobytek rabowano i niszczono, paląc gospodarstwa i całe wsie. Wschodnie ziemie Polski poddano brutalnej sowietyzacji, a znaczna część ludności polskiej została deportowana na Daleki Wschód ZSRS. 

Mimo kontroli, nacisków i terroru polskie społeczności wiejskie nie wyparły się swej tożsamości narodowej i nie porzuciły myśli o walce o wolną ojczyznę. Za nieugiętą postawę polska wieś zapłaciła wysoką cenę. 

Symbolem walki i męczeństwa społeczności polskich wsi jest Michniów, który za pomoc niesioną partyzantom został spalony, a jego mieszkańców w okrutny sposób wymordowano 12 i 13 lipca 1943 r. Najmłodsza ofiara pacyfikacji - Stefanek Dąbrowa - miał zaledwie 8 dni.

13 października 2017 r. prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda podpisał ustawę, która ustanowiła nowe święto państwowe – Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Święto jest obchodzone 12 lipca, w rocznicę pierwszego dnia pacyfikacji Michniowa oraz apogeum mordów na Kresach Wschodnich. 

źródło:
Zobacz więcej