RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Pod Tatrami coraz więcej turystów, zaskakują ceny

Tłumy pod Tatrami (fot. Omar Marques/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)

Wakacje w pełni. Polacy tłumnie wypoczywają nad mazurskimi jeziorami, coraz liczniej przybywają w góry. Mniejszy ruch turystyczny może być w ten weekend w Zachodniopomorskiem nad Bałtykiem.

Amnestia dla niedźwiedzicy, która zaatakowała ludzi

Sąd administracyjny w Trydencie na północy Włoch zawiesił w piątek zarządzenie lokalnych władz, by zabić żyjącą w tamtejszych lasach niedźwiedzicę...

zobacz więcej

Na Mazurach turyści są od początku wakacji – tłoczno jest na głównych deptakach w Mikołajkach i Giżycku. Szczególnie w tych miejscowościach trudno znaleźć wolne miejsce parkingowe.

W regionie najpopularniejsza jest turystyka weekendowa – w soboty i niedzielę liczba turystów zwiększa się dwu-, trzykrotnie. Są tacy, którzy by nie stać w korkach i nie pokonywać krętych mazurskich dróg, wybierają podróż awionetkami. W weekendy w mazurskich kurortach trudno o wolne kajaki lub rowery wodne. W smażalniach ryb i restauracjach trzeba czasami dłuższy czas czekać na posiłek.

W stolicy Tatr, Zakopanem, z dnia na dzień przybywa turystów, choć sam początek letniego wypoczynku był dość trudny dla tatrzańskich hotelarzy.

– Gości jest zdecydowanie mniej w porównaniu z początkiem wakacji w ubiegłych latach, a to wszystko przez pandemię, chociaż wydaje się, że turystyka zaczyna odżywać. Widać to po rezerwacjach, które wzrastają od drugiego tygodnia lipca – oceniła Agata Wojtowicz z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej.

Patrzą na płeć i przychówek. Monitoring przyrodniczy w Tatrach

O świcie w Tatrach rozpoczęło się cykliczne liczenie kozic. Akcja odbywa się równocześnie po polskiej i słowackiej stronie gór. Liczenie potrwa...

zobacz więcej

Hotelarze spod Tatr zdecydowanie odczuli brak grup zorganizowanych, które zazwyczaj były obecne w lipcu w Zakopanem. Teraz dominują turyści indywidualni, rodziny.

Wielu właścicieli kwater, a nawet gestorów hoteli o wysokim standardzie, zdecydowało się na obniżenie cen. Niektórzy ceny pobytów pod Giewontem obniżyli nawet o 30 proc. Na obrzeżach Zakopanego można wynająć pokój nawet od 35 zł za osobę, a w dobrych hotelach pokoje dwuosobowe ze śniadaniem można wynająć już od 300 zł.

Nadal obowiązują obostrzenia sanitarne, wielu turystów zapomina jednak o obowiązku noszenia maseczek i o dystansie społecznym, co widać na przykład na zatłoczonych zakopiańskich Krupówkach.

W ocenie specjalistów z branży turystycznej w weekend może być mniej wczasowiczów nad Bałtykiem niż zwykle, np. w Zachodniopomorskiem. – Obecnie w Świnoujściu obłożenie sięga od 60 do 70 proc. – powiedział prezes Świnoujskiej Organizacji Turystycznej Piotr Piwowarczyk. – Można zakładać, że w weekend wyborczy będzie mniej gości o około 10 proc. – dodał.

źródło:

Zobacz więcej