RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Von der Leyen wystąpiła w chorwackim spocie wyborczym. KE mówi o „pomyłce”

Szefowa KE Ursula Von der Leyen wyraziła polityczne poparcie dla partii premiera Chorwacji Plenkovicia (fot. źródło: Twitter/@HDZ_HR)

Ursula von der Leyen jest krytykowana za zrealizowany w budynku Komisji Europejskiej spot, w którym wyraża polityczne poparcie dla partii premiera Chorwacji Plenkovicia – Chorwackiej Wspólnoty Demokratycznej. Film opublikowano dwa dni przed wyborami w tym kraju. Krytycy zarzucają jej złamanie zasady neutralności członków KE. Rzecznik KE mówi o „pomyłce”, ale nie przeprasza.

Chorwacja wybiera parlament. Politycy zastanawiają się nad ewentualnymi koalicjami

Chorwaci zagłosują dzisiaj w wyborach parlamentarnych. Sondaże wskazują, że mniej więcej po jednej czwartej głosów mogą dostać rządząca Chorwacka...

zobacz więcej

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wystąpiła w spocie Chorwackiej Wspólnoty Demokratycznej, która w niedzielę zwyciężyła w wyborach parlamentarnych. Krytycy zarzucają jej złamanie zasady neutralności członków KE.

Partia Plenkovicia, tak samo jak Ursula von der Leyen, należy do Europejskiej Partii Ludowej (EPL), która w ubiegły piątek opublikowała krótki spot wspierający chorwacką partię.

Von der Leyen wystąpiła w spocie na tle flagi Unii Europejskiej i w budynku Komisji Europejskiej. Pojawiły się zarzuty, że tym samym złamała zasadę, według której członkowie Komisji nie powinni udzielać wsparcia żadnej partii w wyborach krajowych.

W filmiku wystąpiło dwunastu polityków należących do EPL. Powtarzają oni hasło „Sigurna Hrvatska”, czyli „Bezpieczna Chorwacja”, co było hasłem kampanii HDZ.

Poza von der Leyen, w spocie wzięli udział m.in. wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej do spraw demokracji i demografii, Dubravka Šuica, premierzy Litwy, Bułgarii czy Słowenii oraz Donald Tusk.


Rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mamer wyjaśnił, że Ursula von der Leyen okazała w spocie wsparcie jako osoba prywatna. – Przewodnicząca nagrała krótki slogan, który został wykorzystany w spocie z udziałem innych polityków EPL. Miało to być wsparcie udzielone od osoby prywatnej. Niestety nie zostało to dość jasno zaznaczone w ostatecznej wersji filmu – napisał na Twitterze rzecznik KE.

źródło:
Zobacz więcej