RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Hagia Sophia znów meczetem. Departament Stanu „rozczarowany” decyzją władz

Muzeum Hagia Sophia będzie przekształcone w meczet (fot. PAP/EPA/ERDEM SAHIN)

Departament Stanu USA wyraził w piątek „rozczarowanie” decyzją prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana o przekształceniu słynnej świątyni Hagia Sophia w Stambule z muzeum w meczet.

Hagia Sophia meczetem? Rosyjska Cerkiew Prawosławna zaniepokojona

Patriarcha Moskwy i całej Rusi Cyryl wyraził zaniepokojenie planami przekształcenia w meczet słynnej świątyni Hagia Sophia w Stambule. Zwierzchnik...

zobacz więcej

– Rozumiemy, że rząd turecki jest nadal zaangażowany w utrzymanie dostępu do Hagii Sophii dla wszystkich odwiedzających i czekamy na jego plany dalszego zarządzania Hagią Sophią i zapewnienie, że będzie ona dostępna bez przeszkód dla wszystkich – oświadczyła rzeczniczka Departamentu Stanu Morgan Ortagus.

Prezydent Erdogan wcześniej w piątek zapewniał, że Hagia Sophia pozostanie nadal otwarta zarówno dla muzułmanów, jak i dla chrześcijan oraz wszystkich obcokrajowców. Dodał, że przekształcenie jej w meczet było suwerennym prawem Turcji, a każda krytyka tej decyzji będzie potraktowana jako atak na niepodległość tego kraju.

W piątek najwyższy sąd administracyjny Turcji unieważnił dekret rządowy z 1934 roku, przekształcający Hagię Sophię w muzeum. Po sądowym orzeczeniu Erdogan podpisał dekret formalnie przekształcający Hagię Sophię w meczet.

źródło:

Zobacz więcej