RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Pomoc humanitarna dla Syrii. Ponowne weto Rosji i Chin

Było to już trzecie głosowanie w tej sprawie (fot. Muhammed Said/Anadolu Agency via Getty Images)

Rosja i Chiny zawetowały w piątek rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ, zakładającą przedłużenie o pół roku procesu udzielania transgranicznej pomocy humanitarnej dla ludności Syrii przez dwa przejścia graniczne z Turcją. Było to już trzecie głosowanie w tej sprawie.

Rosja i Chiny blokują pomoc humanitarną dla Syrii

Rosja i Chiny zawetowały rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ, zakładającą przedłużenie o rok procesu udzielania transgranicznej pomocy humanitarnej...

zobacz więcej

Pierwsze głosowanie odbyło się we wtorek. Wówczas projekt rezolucji, zakładający przedłużenie o rok procesu udzielania transgranicznej pomocy humanitarnej dla ludności Syrii przez dwa przejścia graniczne z Turcją został zgłoszony przez Niemcy i Belgię, dwóch niestałych członków RB ONZ. Rosja i Chiny zgłosiły weto, pozostałych 13 członków RB głosowało za uchwaleniem rezolucji.

Strona rosyjska zgłosiła swój projekt rezolucji, zgodnie z którym udzielanie pomocy Syryjczykom mogłoby został przedłużone o pół roku i tylko przez jedno przejście graniczne z Turcją. Głosowanie nad tą koncepcją odbyło się w środę, ale Rosja nie zdobyła poparcia dla swojej propozycji.

W sobotę ma odbyć się kolejne głosowanie, tym razem przedmiotem będzie kolejna koncepcja Rosji, zgodnie z którą porozumienie obowiązywałoby przez rok, ale obejmowałoby tylko jedno przejście graniczne.

Pół roku temu wygasło porozumienie o pomocy transgranicznej dla ludności Syrii, której grozi katastrofa humanitarna o olbrzymich rozmiarach. Porozumienie dotyczyło przejść granicznych z Jordanią i Irakiem.

źródło:

Zobacz więcej