RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Dokonali niesamowitych wyczynów”. Ambasador RP w „Daily Telegraph” o Bitwie o Anglię

Dywizjon 303 stał się najbardziej skuteczną jednostką myśliwską w bitwie. Pierwszego zestrzelił nad Londynem 14 samolotów nieprzyjaciela, plus 4 prawdopodobne, bez strat własnych. (fot. Hulton Archive/Getty Images)

„Polska i Wielka Brytania mogą dziś, tak samo jak 80 lat temu, wspólnie stawiać czoła przeciwnikom” – napisał ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki w tekście opublikowanym w piątek na łamach „Daily Telegraph” z okazji rocznicy rozpoczęcia Bitwy o Wielką Brytanię.

Putin publikuje artykuł o II wojnie światowej. Atakuje aliantów i Polskę, wybiela ZSRR

Prezydent Rosji Władimir Putin opublikował na łamach amerykańskiego magazynu „The National Interest” artykuł na temat II wojny światowej, w którym...

zobacz więcej

Ambasador nawiązał do faktu, że piątek jest zarówno 80. rocznicą rozpoczęcia bitwy, w której wydatny udział mieli polscy lotnicy, jak i dniem zniesienia obowiązkowej kwarantanny dla przyjeżdżających z prawie 60 państw i terytoriów, w tym z Polski. „Wielka Brytania otwiera się na Polaków, podobnie jak się otwarła na polskich lotników 80 lat temu, kiedy miała miejsce Bitwa o Wielką Brytanię” – napisał Rzegocki.

Jak przypomniał, prawie wszyscy z polskich pilotów byli w pełni przeszkoleni, a każdy z nich miał średnio 500 godzin w powietrzu, dzięki czemu Polacy okazali się doskonałym uzupełnieniem Royal Air Force.

„W ciągu 16 tygodni walki Brytyjczycy, Polacy i inni sojusznicy walczyli ramię w ramię o wspólną sprawę: wolność od totalitaryzmu. W październiku 1940 roku jeden na pięciu pilotów myśliwskich na linii frontu był Polakiem. Dokonali oni wielu niesamowitych wyczynów” – napisał ambasador.

Przywołał postać Antoniego Głowackiego, który jako pierwszy pilot został w ciągu jednego dnia asem, czyli zestrzelił przynajmniej pięć samolotów wroga, a także fakt, że Dywizjon 303 stał się najbardziej skuteczną jednostką myśliwską w bitwie, przy czym tylko 7 września – pierwszego dnia Blitzu – zestrzeliła ona nad Londynem 14 samolotów nieprzyjaciela, plus cztery prawdopodobne, bez żadnej straty po swojej stronie.

Jak wskazał Rzegocki, dokonania Polaków są niezaprzeczalne: 145 polskich pilotów walczyło w Bitwie o Wielką Brytanię - 79 w ponad 20 dywizjonach RAF-u, 32 w Dywizjonie 302 i 34 w 303.

Stworzyli oni drugi co do wielkości kontyngent w RAF-ie, zestrzelili ponad 203 nieprzyjacielskie samoloty i znaleźli się wśród 17 tys. polskich lotników, którzy do końca wojny służyli w 16 polskich dywizjonach powietrznych w Wielkiej Brytanii.

źródło:

Zobacz więcej