RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zniknął razem z pumą. Wielkie poszukiwania w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej

Poszukiwania są prowadzone w terenie, w którym przeważają lasy i pola (fot. Wolfgang Kaehler/LightRocket via Getty Images)

Kilkudziesięciu policjantów bierze udział w akcji poszukiwania pumy w gminie Ogrodzieniec w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej (Śląskie). Mężczyzna, który trzymał dzikie zwierzę w domu i decyzją sądu miał je przekazać do zoo, zniknął. Do akcji włączono także policyjny śmigłowiec.

Przez 9 miesięcy trzymał w domu sarnę. „Przyzwyczaiła się do mnie”

62-latek z gminy Łęczna w Lubelskiem trzymał w domu sarnę bez odpowiedniego zezwolenia i zgłoszenia przez 9 miesięcy. – Zwierzę bardzo...

zobacz więcej

Rzeczniczka śląskiej policji podinsp. Aleksandra Nowara powiedziała, że jakiś czas temu sąd zdecydował, że mężczyzna nie może trzymać zwierzęcia w domu i musi przekazać je do zoo w Poznaniu. Kiedy się od tego uchylał, kierownictwo zoo złożyło zawiadomienie o przywłaszczeniu zwierzęcia.

– Mężczyzna często zmieniał miejsce pobytu. Po zawiadomieniu dyrektorki zoo mieliśmy większe możliwości poszukiwania i zmierzaliśmy do tego, aby tego człowieka zatrzymać. Dzisiaj zoo podjęło indywidualną decyzję o samodzielnym podjęciu interwencji, niestety okazała się ona nieskuteczna. Mężczyzna uciekł razem z pumą – powiedziała podinsp. Nowara.

Policja nie wyklucza, że mężczyzna ma przy sobie niebezpieczne przedmioty, według nieoficjalnych informacji to weteran, który brał udział w misji w Afganistanie. Na miejsce do poszukiwań skierowano, poza lokalnymi policjantami, siły policji z Oddziału Prewencji w Katowicach, kontrterrorystów z katowickiej komendy wojewódzkiej i śmigłowiec z komendy wojewódzkiej w Krakowie. Na miejscu są też medycy.

Policjanci zaznaczają, że nie wiedzą, czy zwierzę jest agresywne i jak zachowa się w kontakcie z nieznanym człowiekiem. Podkomisarz Magdalena Wiśniewska z zespołu prasowego śląskiej policji, która jest na miejscu, powiedziała, że poszukiwania są prowadzone w terenie, w którym przeważają lasy i pola oraz nieliczne zabudowania. Miejsce pobytu poszukiwanego mężczyzny i zwierzęcia policjanci starają się także ustalić metodami operacyjnymi.

źródło:
Zobacz więcej