RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

1,4 miliarda lat świetlnych. Odkryto astronomicznie wielką strukturę

Odkrytą strukturę zasłania nam Droga Mleczna (fot. D. Pomarede)

Składa się z setek tysięcy galaktyk i rozciąga na odległość 1,4 miliarda lat świetlnych. Stworzenie trójwymiarowej mapy wszechświata ujawniło istnienie jednej z największych znanych człowiekowi struktur. Wcześniej nie dostrzegano Ściany Bieguna Południowego, jak ją nazwano, gdyż jej większa część znajduje się za jasno świecącą Drogą Mleczną.

Radioteleskopy pokazały szczegóły atmosfery olbrzymiej gwiazdy

Naukowcy opracowali mapę atmosfery gwiazdy Antares, czerwonego nadolbrzyma. Zrobili to dzięki obserwacjom radioastronomicznym w ramach sieci...

zobacz więcej

Wiadomo, że galaktyki nie są rozrzucone przypadkowo, lecz tworzą wielką kosmiczną sieć, która składa się ze zbiorów galaktyk i wielkich struktur gazowych pomiędzy nimi. Całość jest poprzedzielana pustką kosmosu. Mapowaniem tej struktury zajmuje się kosmografia.

Właśnie dzięki kosmografii odkryto nową strukturę. Ustalono, że dorównuje ona Wielkiej Ścianie Sloan, szóstej największej strukturze Wszechświata.

W 2014 roku Daniel Pomarede z Uniwersytetu Paris-Saclay poinformował o istnieniu supergromady Laniakei – wielkiej gromady galaktyk, do której należy też nasza Droga Mleczna. Ma ona szerokość 520 milionów lat świetlnych. Pomerade i jego zespół podążyli tym tropem i przyjrzeli się obszarowi znanemu jako strefa unikania, części wszechświata przesłoniętej nam przez Drogę Mleczną.

Badanie polegało na śledzeniu przesunięcia galaktyk ku czerwieni, ich ruchowi względem siebie oraz oddziaływaniu grawitacyjnemu. Specjalny algorytm pozwolił zaś określić, jak wygląda rozkład materii w strefie unikania i wokół niej. W ten sposób ustalono istnienie olbrzymiej struktury z centrum na południowym nieboskłonie, której jedno wielkie ramię rozciąga się w kierunku Gwiazdozbioru Wieloryba, a drugie w kierunku Gwiazdozbioru Ptaka Rajskiego.

Portal KopalniaWiedzy.pl wskazuje, że obecnie największą znaną nam strukturą we Wszechświecie jest Wielka Ściana Herkulesa-Korony Północy. Jej rozpiętość sięga 10 miliardów lat świetlnych.

źródło:
Zobacz więcej