RAPORT

Pogarda

Hagia Sophia może być znowu meczetem. Turecki sąd zabrał głos

Hagia Sophia znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO i jest jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc w Turcji (fot. Elif Ozturk/Anadolu Agency via Getty Images)
Hagia Sophia znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO i jest jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc w Turcji (fot. Elif Ozturk/Anadolu Agency via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Najwyższy sąd administracyjny w Turcji unieważnił w piątek dekret rządowy z 1934 roku przekształcający Hagię Sophię w muzeum. Orzekł, że był on niezgodny z prawem, torując w ten sposób drogę do przekształcenia słynnej świątyni w Stambule z powrotem w meczet.

Hagia Sophia meczetem? Rosyjska Cerkiew Prawosławna zaniepokojona

Patriarcha Moskwy i całej Rusi Cyryl wyraził zaniepokojenie planami przekształcenia w meczet słynnej świątyni Hagia Sophia w Stambule. Zwierzchnik...

zobacz więcej

Sąd wysłuchał w zeszłym tygodniu stanowiska stowarzyszenia, które złożyło wniosek o przywrócenie statusu meczetu dla muzeum Hagia Sophia. Oficjalnie popiera taką zmianę prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan.

Po ogłoszeniu decyzji sądu kilkadziesiąt osób zgromadzonych przed budowlą wołało: „Allah jest wielki!”.

Protest wyraziły dotąd władze USA, Francji i Grecji; Ekumeniczny Patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I, duchowy zwierzchnik około 300 mln prawosławnych na całym świecie, a także Hieronim II, zwierzchnik greckiego Kościoła prawosławnego.

Ostateczna decyzja w sprawie przywrócenia tej historycznej budowli charakteru muzułmańskiego miejsca kultu zależy teraz od obecnego szefa państwa Recepa Tayyipa Erdogana. Hagia Sophia znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO i jest jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc w Turcji.

Hagia Sophia uchodzi za najwspanialszą budowlę pierwszego tysiąclecia po Chrystusie. Powstała jako chrześcijańska świątynia Mądrości Bożej. Wzniesiono ją z rozkazu cesarza Justyniana w 537 r. na ruinach wcześniejszego kościoła z IV w. Po upadku Konstantynopola 29 maja 1453 r. szybko została przekształcona w meczet, m.in. dobudowano do niej cztery minarety. W 1934 r. decyzją prezydenta Ataturka stała się muzeum.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej